
FOTO - REUTERS
MOSKVA - Šéf najväčšej Ruskej ropnej firmy je vo väzení a obraz o Rusku ako o krajine investorov sa rozsypáva. Obavy analytikov z tvrdých reakcií zahraničných investorov a finančných trhov na zatknutie Michaila Chodorkovského potvrdila hneď v pondelok ráno hlavná ruská burza. Akcie Jukosu sa prepadli o 17 percent, hlavný burzový index o 11 percent. Neistota so sebou strhla aj ruský rubeľ a situácii okolo Jukosu pripísali díleri aj oslabovanie eura.
„Akonáhle dali úrady Chodorkovského do väzenia, ľudia si začali uvedomovať, že odlev kapitálu vysoko prevýši jeho prílev. To na trhu spôsobilo paniku,“ povedal k prepadu trhu a kurzu rubľa díler spoločnosti Aljba Alliance. Ekonomický svet si vysvetľuje atak ruskej súdnej moci na Jukos ako politicky motivovaný akt. „Zatknutie Chodorkovského je krokom späť v postsovietskom vývoji Ruska. Nikto nemôže byť víťazom, každý je porazený vrátane prezidenta Putina,“ uviedla vo svojom vyhlásení brookerská spoločnosť United Financial Group.
Firma Jukos označila všetky obvinenia generálnej prokuratúry voči Chodorkovskému za nezmysel. Prokuratúra ho podozrieva z daňových únikov a defraudácie. „Vulgárne a brutálne zaobchádzanie, ktorému je vystavený prezident jednej z najväčších ropných spoločností na svete, je hanbou súčasného právneho systému v Rusku,“ uvádza sa v stanovisku Jukosu.
Hoci sa firma snaží upokojiť svojich partnerov a tvrdí, že si bude ďalej svedomito plniť svoje záväzky, bez Chodorkovského nie jej fungovanie plnohodnotné. Dôkazom toho je zastavenie rokovaní o vstupe amerických ropných gigantov ExxonMobil a ChevronTexaco do ruskej firmy. Financial Times s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal, že záujem Američanov síce trvá, ale nechcú o ničom rozhodnúť, kým sa nevyjasní situácia okolo Chodorkovského.
(reuters, čtk, FT, jj)
Exkluzívny väzeň Michail Chodorkovskij
Šéf Jukosu Michail Chodorkovskij sa nachádza vo väzení Matrosskaja tišina v cele pre päť osôb. Podmienky jeho pobytu nie sú podľa ministerstva spravodlivosti nijako ťažké. Televíziu ani chladničku síce nemá, ale jeho rodina mu ich môže priniesť. Zatiaľ sa predpokladá, že vo vyšetrovacej väzbe by mohol zostať do 30. decembra. „Správa sa civilizovane, ako sa má správať človek, ktorý neuznáva svoju vinu,“ povedal námestník ruského ministerstva spravodlivosti Jurij Kalinin.
Duleba: V Rusku slúži právo moci
O situácii v Rusku a možnom vplyve na Slovensko, sme hovorili s ALEXANDROM DULEBOM, analytikom Spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Aký vážny je prípad Jukos pre vývoj Ruska a jeho ekonomiky?
„Prípad Jukos je príkladom neistoty podnikateľského prostredia v Ruskej federácii a bude mať vážne dôsledky nielen pre celé Rusko. Je to dôležitý signál pre investorov. Rusko je lukratívne na investície a ide najmä o energetický sektor. Za predpokladu stability tam možno očakávať obrovský prílev investícií, ale kauza s Jukosom ho vracia do obdobia jeľcinovského chaosu z polovice 90. rokov. Dobrý imidž, ktorý sa za posledné tri roky podaril vybudovať Putinovi, sa týmto ničí. Ruské právo je selektívne a slúži politike.“
Ukázalo sa teda, že Rusko je stále len Eldorádom, kde neplatia normálne pravidlá?
„Predovšetkým bola porušená mocenská dohoda s najväčšími ruskými oligarchami. Sedem rodín, ktoré počas Jeľcina veľmi zbohatli a získali vplyv na 80 percent ekonomiky, malo tichú dohodu s prezidentom Putinom o tom, že nebudú vstupovať do politiky. Porušil ju Berezovskij, Gusinskij a niekedy na jar aj Chodorkovskij. Prví dvaja boli veľmi aktívni a podporovali opozíciu voči Putinovi. Chodorkovskij to v podstate porušil jednou poznámkou niekedy v máji alebo v apríli, že podporí opozičné sily proti štátostrane. Vzápätí - v júni sa začala kauza Jukos zatknutím Lebedeva.“
Kauza Jukos je teda klasická vojna o moc?
„Nie je možné vylúčiť ani väzbu na ekonomickú stránku. V septembri ruský protimonopolný úrad súhlasil s fúziou medzi Jukosom a Sibneftom, čím by vznikla štvrtá najväčšia ropná spoločnosť na svete - prosperujúca a veľmi rýchlo rastúca. Na trhu je však ďalších sedem až osem hráčov, ktorým to nemusí byť celkom po vôli. Nemyslím si, že by išlo len o útok z politického prostredia.“
Môže to celé spôsobiť pád Jukosu?
„Ak nedôjde k pádu Menatepu, kľúčového vlastníka Jukosu, tak si viem predstaviť, že Jukos bude fungovať ďalej. Ak ide o útok len na vedenie firmy, s cieľom jeho výmeny, tak to tiež nemusí byť pre Jukos problém.“
Môže súd naozaj poslať Chodorkovského za niektoré z obvinení za mreže?
„Podľa toho, ako poznám podmienky privatizácie v 90. rokoch, má každý z aktérov privatizácie maslo na hlave. Pri dobrej vôli by mohla Generálna prokuratúra poslať do basy všetkých.“
Ako to ovplyvní chod Transpetrolu na Slovensku?
„Nemalo by to mať priamy vplyv, jedine v prípade, že by došlo ku krachu firmy. Ak by prestala fungovať matka - Jukos, celkom iste by to malo vplyv aj na jej akvizície v zahraničí.“