Základné umelecké školy nebudú fungovať ani v budúcom školskom roku na báze vzdelávacích poukazov. „Podľa mňa sa tak pripravili o príjem, pretože krúžky pri základných školách alebo centrách voľného času s nimi v personálnom ani materiálnom vybavení nemôžu súperiť,“ hovorí štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.
Poplatky na ZUŠ-kách sa budú zvyšovať, pretože sú rovnaké ako pred šestnástimi rokmi – asi dvadsať až štyridsať korún mesačne. Štát garantuje na každú hodinu 40 korún a to je podľa Tótha nespravodlivé voči 810 tisícom detí, ktoré na umelecké školy nechodia. „Poslanci odhlasovali, aby sa rodičia podieľali na poplatkoch vo výške 1 až 25 korún na jednu hodinu,“ hovorí Tóth.
„Pokúšame sa skresať náklady na vyučovanie, ale niekde sa ušetriť nedá bez toho, aby neutrpela kvalita,“ hovorí riaditeľka ZUŠ J. Kresánka v Bratislave Anna Gondášová. „V Bratislave nemáme ani vlastné budovy, pracujeme väčšinou na základných školách. Počas našich hodín sa v triedach často upratuje, inokedy nemôžeme učiť, lebo je rodičovské združenie, akustika je nevhodná.“
Nejde však iba o peniaze, učiteľom aj rodičom detí sa nepáči, že podľa nových predpisov by ZUŠ-ky nemali štatút poskytovateľov základného stupňa vzdelania v umeleckých odboroch. „Naša škola je známa a veľmi kvalitná. Mnoho detí odtiaľto ide na konzervatóxrium,“ hovoria rodičia žiakov stupavskej základnej umeleckej školy. „Nechceme, aby bola iba akýmsi záujmovým krúžkom.“
(gal)
Školské zariadenia sú:
* základné umelecké školy,
* záujmovo-vzdelávacie zariadenia okrem jazykových škôl pri základných školách,
* domovy mládeže,
* zariadenia školského stravovania,
* zariadenia praktického vyučovania,
* strediská služieb školy,
* školy v prírode,
* centrá voľného času