1. Snaží sa získať pozornosť: „Nie som výnimočný, ale aspoň ma nebudú prehliadať. Spôsobím rozruch a potom si ma všimnú.“
Čo robiť?
Skúste si jeho správanie (často vyskakuje, vykrikuje, komentuje) nevšímať a ignorovať ho. Dieťa túži po uznaní, preto mu dajte pocítiť, že je v niečom dobré – napríklad mu navrhnite, aby pomohlo spolužiakovi, alebo aby na návšteve prednieslo básničku, pretože ju pekne vie.
2. Chce získať moc: „Nemusím zvíťaziť, ale aspoň môžem ľuďom ukázať, že ma nemôžu poraziť ani mi zabrániť robiť, čo chcem.“
Čo robiť?
Nesnažte sa s dieťaťom bojovať, na dlhší čas ho naozaj nemôžete k ničomu prinútiť. Dieťa, ktoré bojuje o moc, býva zvyknuté na ponižovanie, a preto túži mať pocit, že je dôležité. Nájdite mu možnosť, ako ho získať: Môžete ho napríklad požiadať, aby doučovalo iné dieťa, pretože sa vám zdá, že má na to vlohy. Ak od neho doma niečo chcete, skúste to systémom: potreboval by som tvoju pomoc, pomôžeš mi?
3. Ide mu o odplatu: „Ľuďom na mne nezáleží, ale aspoň môžem robiť veci, aby som sa im odplatil, ak mi ublížili.“
Čo robiť?
Dieťa s takými myšlienkami pravdepodobne neverí, že môže byť milované alebo akceptované. Zrejme je často trestané a ponižované. Ukážte mu, že vám na ňom záleží, aj keď vám zrejme najprv nebude dôverovať a bude sa vás snažiť slovne zraniť. Skúste to napríklad vetami: „Ja ťa zraniť nechcem a mrzí ma, ak si to myslíš. Podľa mňa to máš aj bez toho ťažké.“
4. Neadekvátnosť: „Nemôžem sa nikomu vyrovnať, ale keď nebudem robiť nič, ľudia ma možno aspoň nechajú na pokoji.“
Čo robiť?
Toto dieťa má pocit, že sa nikomu nemôže vyrovnať, a preto vytrvalo odmieta čokoľvek robiť. Pomôžte mu dospieť k presvedčeniu, že niektoré veci dokáže robiť dobre. Postavte latku dosť nízko na to, aby stále nezlyhávalo. (sr)
Zdroj: Ako vychádzať s deťmi, Slovenská adlerovská spoločnosť