Luxemburg/Brusel 27. októbra (TASR) Ministri životného prostredia súčasných a budúcich krajín EÚ vyjadrili dnes na rokovaní v Luxemburgu znepokojenie nad plánmi Ruska neratifikovať Kjótsky protokol o znižovaní emisií skleníkových plynov a radili sa, ako Moskvu presvedčiť, aby k dokumentu pristúpila.
Jedným zo spôsobov je podľa slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa tzv. spoločné plnenie, v rámci ktorého by členské štáty EÚ mohli investovať v Rusku a modernými technológiami pomáhať znižovať emisie.
Slovensko podľa Miklósa problém s plnením kjótskych záväzkov nemá. V uplynulých rokoch výrazne znížilo emisie skleníkových plynov, vytvorilo si rezervy a môže práva na emisie predávať. Túto možnosť slovenské firmy aj využívajú, obchodujú najmä s Japonskom, Holandskom, Rakúskom a Dánskom.
Peniaze, ktoré podniky predajom voľných emisií získajú, musia využiť na environmentálne projekty, zdôraznil pre TASR minister Miklós. Štát pritom prísne kontroluje, aby povolené kvóty na emisie podniky rešpektovali a nepredávali práva na ne, aj keď neznižujú emisie.
Ministri dnes rokovali tiež o pripravovanom radikálnom pláne Európskej komisie sprísniť registráciu chemikálií, z ktorých mnohé budú musieť prechádzať prísnymi testami, aby neboli zdravotne závadné. Mnohé chemikálie môžu byť dokonca zakázané.
Podľa Miklósa vyjadrilo viacero krajín obavy, že nový systém bude príliš nákladný a zložitý najmä pre malé a stredné podniky. Napriek obavám komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová potvrdila, že komisia plán prerokuje a schváli podľa plánu už túto stredu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem