denník International Herald Tribune (IHT). Ako dodáva, aj keď Nemecko spolu s Francúzskom v apríli ohlásili vytvorenie obrannej skupiny Európskej únie (EÚ) s jednotkou vojenského plánovania oddeleného od NATO, Struck teraz po prvý raz povedal, že nie sú potrebné oddelené ústredia, a že plánovaný štáb pre prípadné operácie pod európskym dohľadom by mal byť pripojený k NATO.
IHT pripomína, že tento názor je v súlade s pôvodným postojom Veľkej Británie, ktorá však po britsko-nemecko-francúzskom summite v Berlíne v septembri vyjadrila pochopenie pre vznik európskeho ústredia a "členenú kooperáciu". Po tom, ako Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie, americký diplomat označil iniciatívu za "najvážnejšiu hrozbu NATO" a bezpečnostní analytici hovorili o začiatku "transatlantického rozdelenia", britská vláda postupne vyjasnila svoju opozíciu voči ústrediu obrany EÚ mimo NATO.
Struckove vyjadrenia na pôde britského veľvyslanectva v Berlíne v piatok a paralelné vyhlásenie britského veľvyslanca vo Francúzsku v rovnaký deň, však podľa IHT naznačujú, že ich namietanie voči oddelenému plánovaciemu ústrediu nie je nevyhnutne trvalé. Pri vysvetľovaní nemeckého postoja a v súvislosti s americkými pochybnosťami o obrannej iniciatíve EÚ Struck povedal: "Užšie spolupracujeme s Tonym Blairom, aby sme čo najrýchlejšie zredukovali túto nedôveru."
Denník cituje nemeckého ministra zo stretnutia so skupinou sociálnych demokratov na pôde britského veľvyslanectva v Berlíne, kde povedal, že "európske ústredie nemusí byť". O plánovacom štábe Struck povedal, že "nateraz som za to, aby patril do SHAPE," uviedol, mysliac na Hlavný štáb spojeneckých síl v Európe, vojenské ústredie NATO v belgickom Monse. Britský veľvyslanec vo Francúzsku John Holmes k britskej opozícii oddeliť ústredie európskej obrany uviedol, že by to viedlo k duplicite. Pripustil však, že v budúcnosti je možné o tom uvažovať. "Nateraz to však nie je potrebné," povedal.
Nemecké zdroje uviedli, že nemecké rezorty obrany a zahraničných vecí boli proti návrhu oddeleného plánovacieho ústredia, ale v apríli to zamietol úrad kancelára Gerharda Schrödera. V tom čase Nemecko a Francúzsko, za podpory Belgicka a Luxemburska, oznámili, že ústredie by malo byť v Tervurene na predmestí Bruselu. Po berlínskom summite bol tento návrh stiahnutý. Pred dvoma týždňami však britský predstaviteľ uviedol, že Francúzsko (a Nemecko) upustili iba od Tervurenu, nie od konceptu nezávislého ústredia EÚ, napísal IHT.