BRATISLAVA 27. októbra (SITA) - Ratifikácia prístupovej zmluvy k Európskej únii (EÚ) v slovenskom parlamente bola najvyššie hodnotenou udalosťou v treťom kvartáli v rámci prieskumu Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení (HESO). Podľa hodnotiacej komisie ratifikácia bola do určitej miery len formálny akt, avšak je dôležitá, keďže zavŕšenie procesu vstupu do EÚ predstavuje historický a pozitívny krok pre Slovensko. Rating HESO dosiahol v treťom kvartáli úroveň 35,9 bodu, pričom výrazne poklesol z hodnoty 70,8 bodu v druhom štvrťroku. Projekt HESO vypracováva Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO a dosahuje hodnoty v intervale od záporných 300 do kladných 300 bodov. Informoval o tom koordinátor projektu Dušan Zachar.
Zavedenie nulovej tolerancie trestných činov pre exekútorov ako aj požiadavka vysokoškolského právnického vzdelania sú podľa členov hodnotiacej komisie ďalšími správnymi opatreniami v minulom kvartáli. Za rozumné považovali respondenti tiež pripomienky, schválené v uznesení parlamentu k návrhu Ústavy EÚ. Komisia pozitívne hodnotila zavedenie vyvlastňovania nehnuteľností za trhové ceny a návrh vlády na zrušenie niektorých stavovských komôr. Medzi ďalšie správne kroky uskutočnené na Slovensku v minulom štvrťroku patrí aj vládny zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, ktorý ruší úrady práce, sociálne odbory krajských a okresných úradov a upravuje zriadenie, postavenie a pôsobnosť nových orgánov štátnej správy v tejto oblasti. Členovia komisie považovali za dôležité opatrenie aj vládou schválenú Stratégiu prijatia eura v SR.
Naopak negatívnym krokom bol podľa odborníkov Zákon o obchodných reťazcoch, ktorý je príkladom partikulárnych záujmov. Opatrenia tohto typu podľa komisie poškodzujú najviac spotrebiteľov, keďže prílišná regulácia obchodných reťazcov bude mať negatívny efekt v podobe rastu cenovej hladiny. Negatívom v uplynulom štvrťroku bolo podľa odborníkov aj navýšenie štátnej pomoci o 408,5 mil. Sk pre francúzsku automobilku PSA Peugeot Citroën. Komisia tu hodnotila negatívne selektívne zvýhodňovanie jedného, zahraničného investora na úkor iných.
Schválený spôsob oddlženia železničných spoločností v objeme 21 mld. Sk sa v odbornej verejnosti stretol so značným nesúhlasom. Podľa hodnotiacich je negatívne aj to, že slovenská vláda poskytla poľnohospodárom pomoc z dôvodu sucha v objeme 400 mil. Sk. Komisia tiež nepovažuje za správne zavedenie povinnosti používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 15. marca, ktorého platnosť parlament minulý týždeň zrušil. Viacero odborníkov uviedlo, že oveľa prijateľnejším spôsobom by bolo, keby k používaniu zimných pneumatík motivovali poisťovne, či už prostredníctvom bonusov pri zákonnom alebo havarijnom poistení alebo naopak zvýšenými poistnými malusmi za havárie spôsobené jazdou bez zimných pneumatík. Posledným negatívnym krokom, na ktorý odborníci poukazovali, bolo zvýšenie minimálnej mzdy. Komisia ho považuje za administratívne rozhodnutie, ktoré negatívne zasiahlo do podnikateľského prostredia.
V rámci projektu HESO sa štvrťročne vyjadruje hodnotiaca komisia. Prvýkrát sa hodnotenia zúčastnili aj niekoľkí odborníci z Českej republiky.