BRATISLAVA - Sobotňajšie 14. valné zhromaždenie Slovenského združenia telesnej kultúry (SZTK) v bratislavskom Dome športu opäť nevyriešilo spôsob transformácie najväčšieho telovýchovného spolku v SR.
V rámci SZTK sa na základe záverov rokovania už nebude hovoriť o transformácii, ale o reforme hnutia. Na zasadnutí sa však nenašla žiadna línia reformy či transformácie SZTK, ktoré združuje štyri subjekty - Konfederáciu športových zväzov, Asociáciu športu pre všetkých, Asociáciu telovýchovných jednôt a klubov a Slovenský futbalový zväz.
K nijakému záveru na zmenu SZTK nedospela ani expertná skupina, ktorú utvorilo predchádzajúce májové valné zhromaždenie. Podľa návrhu zo soboty by združenie malo v súčasnej podobe fungovať do apríla 2004, keď by sa malo uskutočniť 15. valné zhromaždenie. „Rozhodujúcu úlohu tu hrá ľudský činiteľ a my sa nevieme dohodnúť. Ani dnes sme neurobili krok dopredu,“ povedal predseda SZTK Ján Holko.
Slovenské združenie telesnej kultúry sa tak dostalo do patovej situácie a stalo sa nedôveryhodným partnerom najmä pre ministerstvo školstva, ktoré nesie zodpovednosť aj za šport. Ministerstvo prostredníctvom svojho zástupcu, generálneho riaditeľa Sekcie štátnej starostlivosti o šport Stanislava Kosorina tvrdí, že SZTK je už niekoľko rokov nefunkčným združením. Aj preto sa na rok 2004 rozhodlo ministerstvo pozmeniť systém rozdeľovania financií do slovenského športu. Už to nebude robiť cez SZTK, ale financie pôjdu priamo cez športové zväzy.
„Dochádza k základnej zmene programovej štruktúry financovania športu. V združení nie je jednotný hlas. Nie je možné, aby ministerstvo dávalo financie nefunkčným organizáciám,“ povedal Kosorin, ktorý vyzval Výkonný výbor SZTK, aby k 1. januáru 2004 odstúpil.
S týmto radikálnym stanoviskom predseda Holko nesúhlasí. Tvrdí, že tieto kroky ministerstva vážne ohrozia celý slovenský šport. „SZTK by malo byť strešnou organizáciou nášho športu. Je to nevyhnutná požiadavka jeho fungovania. Ak nedostaneme financie od štátu, budeme musieť zastaviť činnosť oblastných združení, Telovýchovnej školy i Múzea telesnej kultúry,“ dodal J. Holko.
S názorom na strešnú organizáciu slovenského športu súhlasí aj zástupca ministerstva, ale táto organizácia by mala fungovať na iných, demokratickejších princípoch ako dnešné SZTK.
Zaujímavá bola aj diskusia, v ktorej padol návrh, aby sa v rámci vyrovnania dlhu združenia voči štátu vo výške 130 miliónov korún odpredal Slovenskej republike Areál snov na Štrbskom plese. (sita)