
Prvým exponátom je model hradu Branč.
FOTO SME - DARIUS IVAN
Desaťtonová miniatúra hradu sa stala jeho prvým reálnym obrazom z obdobia pred spustošením na začiatku 18. storočia. Na pozemku, ktorý Matúšovo kráľovstvo od obce Podolie získalo za symbolickú korunu, plánujú do budúcnosti postaviť 53 miniatúr slovenských hradov a zámkov v mierke 1:50.
Už počas zimy majú v pláne vytvoriť Krupinskú vartovku, strážnu Živánsku vežu Hrušovského hradu a Nový zámok z Banskej Štiavnice. Do jari chcú stihnúť aj maketu zámku Holíč, ktorá by mala mať rozlohu 5,5 x 5 metrov.
V nedeľu sprístupnili Branč, ktorý pokrýva viac ako jedenásť metrov štvorcových. Správca občianskeho združenia Matúšovo kráľovstvo Juraj Hlatký je presvedčený, že prostriedky na naplnenie idey nájdu. „Buď u slovenských sponzorov, alebo v európskych fondoch.“ Branč vybrali ako prvý preto, že táto jeho podoba nebola ešte nikdy publikovaná. Hrad Ctibora zo Ctiboríc nie je verejnosti všeobecne známy, preto európske prostriedky v hodnote presahujúcej 100-tisíc korún venovali jeho miniatúre. Na populárne hrady ako Beckov, Čachtice či Trenčín chce kráľovstvo hľadať sponzora na domácej pôde.
Matúšovo kráľovstvo je občianske združenie založené na recesisticko-historickom základe, tvrdí jeho taverník (pokladník) Peter Ištoňa z Piešťan. Pôsobnosť kráľovstva, ktoré historicky nikdy neexistovalo, je na území Západného Slovenska - od Oravy cez Kysuce až po Komárno. Dnes ho tvorí viac ako dvesto subjektov (obcí a podnikateľov), 53 hradov a zámkov. Kráľovstvo vo svojich dŕžavách funguje podľa Ištoňu na základe ochoty a dobrej vôle podieľať sa na zviditeľnení oblastí.
„Sme ťahúňom v oblasti rozvoja cestovného ruchu v našich regiónoch,“ tvrdí s presvedčením. Vytvorenie parku miniatúr je ďalším krokom kráľovstva k zviditeľneniu Slovenska. „Keď môžu mať miniatúry vo Francúzsku, Švajčiarsku, môžeme ich mať aj my a lákať na nich turistov.“
V podolskom parku k hradom pribudne aj minireštaurácia a ďalší servis pre turistov. Podľa Ištoňu nie je vylúčené, že tu v budúcnosti postavia aj maketu nejakého poľského či českého hradu.