ch diel vyšlo vo vydavateľstve Smaragd a do kníhkupectiev sa dostáva v týchto dňoch. Jeho autor sa pokúša na 375 stranách aspoň čiastočne vyplniť medzeru, ktorú vo filozofickej, teologickej, historickej i jazykovednej terminológii spôsobil odpor komunistického režimu voči všetkému, čo súviselo s kresťanským náboženstvom. Pri tvorbe sa opieral o dostupné anglické, nemecké, talianske a slovenské pramene a zostavil približne 2200 hesiel s pomerne širokým záberom.
Slovník obsahuje stručné definície a vysvetlenia pojmov z rozličných teologických disciplín, heslá z najväčších nekresťanských náboženstiev a filozofických prúdov, informácie o biblických postavách, zakladateľoch reholí, najznámejších svätcoch a pápežoch, ako aj osobnostiach slovenského katolicizmu doma i v zahraničí. Dopĺňa ho zoznam pápežov a protipápežov, ekumenických koncilov, cirkevných otcov a učiteľov. Osobitná príloha vysvetľuje pôvod a historický vývoj cirkevných sviatkov, prehľad územnej organizácie katolíckej cirkvi na Slovensku, zoznam cirkví a náboženských spoločností v SR a súpis encyklík a apoštolských ciest Jána Pavla II.
Dielo je u nás prvým svojho druhu od druhej svetovej vojny. Malý teologický lexikón od Mikuláša Višňovského a Silvestra Šoku, ktorý vyšiel roku 1977 na Cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, mal totiž veľmi obmedzený náklad a bol určený len úzkemu okruhu bohoslovcov. Vnukov slovník bol vydaný s pomocou sponzorov bez štátnych a cirkevných subvencií, má mäkkú väzbu a využíva recyklovaný papier.