
Historické námestie Navona v Ríme bolo včera plné odborárov, ktorí nechcú chodiť neskôr na dôchodok. FOTO - TASR/AP
Asi 1,5 milóna ľudí prišli do ulíc povedať, že nesúhlasia s reformou penzijného systému, ktorú pripravila vláda Silvia Berlusconiho.
Protest organizovali tri najväčšie odborové ústredne (združujú viac než 11 miliónov členov). „Jasne hovoríme, že táto reforma musí byť stiahnutá. Dnešný štrajk je prvým vážnym signálom, ktorý nesmie vláda ignorovať,“ varoval vládu za súhlasných výkrikov a potlesku desaťtisícov demonštrantov v centre Ríma jeden z odborových predákov Savino Pezzota. „Ak vláda nezmení svoj kurz, budeme v protestoch pokračovať,“ povedal ďalší odborársky šéf, Guglielmo Epifani. Od nástupu Berlusconiho k moci v roku 2001 zorganizovali odborári takúto veľkú akciu tretíkrát. Protestovalo sa nahlas a vo veľkom, ale slušne a bez incidentov.

Autobusy včera v Ríme nejazdili, aj odborárov museli do hlavného mesta priviesť súkromní dopravcovia. FOTO - TASR/AP
Štrajk dopravákov v Ríme bol taký dôsledný, že sa s oneskorením začal aj veľký protestný sprievod. Do hlavného mesta sa totiž nemohli dostať delegácie z iných častí krajiny, pretože vlaky ani autobusy nechodili. Demonštranti si museli najať súkromných dopravcov.
Podobne ako francúzska a nemecká vláda sa aj talianska snaží zbaviť obrovskej záťaže, ktorá pre ňu znamená súčasný stav, keď 15 percent hrubého domáceho produktu zhltnú dôchodky. Vláda nechce, aby sa do dôchodku chodilo pred odpracovaním 40 rokov a skôr než pred dosiahnutím 65 rokov veku u mužov a 60 rokov u žien. Doterajší systém pritom umožňuje odchod do dôchodku po dosiahnutí 57 rokov a po odpracovaní 35 rokov. Návrh zákona má parlament prerokúvať koncom roka. Vláda ale včera povedala, že je ešte ochotná o jej návrhu s odborármi rokovať.
Reforma by mala začať platiť od roku 2008. Prieskum, ktorý včera priniesol včerajší denník La Repubblica, ukázal, že 70 percent Talianov je rozhodne proti zvýšeniu vekovej hranice pre odchod do dôchodku. K pádu prvej Berlusconiho vlády v roku 1994 viedli práve masové protesty odborárov proti už vtedy plánovanej reforme penzijného systému. Podľa niektorých ekonómov sú nové zásahy do dôchodkov málo odvážne, odborári však tvrdia opak a zaprisahávajú sa, že takúto reformu nepripustia.
(mch, čtk, reuters)