
Velké slzy „roní“ model nadzvukového lietadla Concorde pri londýnskom letisku Heathrow. FOTO – ČTK/AP
Prominentní pasažieri na linke New York – Londýn si včera na palube slávneho nadzvukového lietadla Concorde pripíjali šampanským Sir Winston Churchill z roku 1986. Concorde letel ponad oceán poslednýkrát. Popoludní pristál na londýnskom letisku. Legenda vydržala lietať necelých 30 rokov.
Dojatí milovníci Concordu, vyzbrojení ďalekohľadmi a teleobjektívmi, zatiaľ obsadzovali miesta na letisku Heathrow. Okolo pristávacej dráhy vyrástli tribúny pre pozvaných hostí, ktorí si vymieňali dojmy a skúsenosti. „Letel som v ňom, keď mi manželka dala k 60. narodeninám letenku. Je to úžasné lietadlo. Má atmosféru a charizmu.“ Na vyradení lietadla sa najviac podpísala havária v júli 2000 na parížskom letisku, pri ktorej zahynulo 113 ľudí.
Nie všetci však za Concordmi smútili. Ľudia, ktorí bývajú pod jeho pristávacím koridorom v Londýne aj New Yorku, sa už teraz tešia na pokoj a ticho. Oslavujú koniec uši trhajúceho burácania tryskových motorov, trasúcich sa okenných tabuliek a jačania autoalarmov, ktoré sprevádzali štart každého Concordu. „Áno, bol to nádherný vták, ale tiež jedna z najšpinavších beštií na oblohe,“ povedal predseda ekologického združenia v britskom Wandsworthe.
Posádka Concordu zachováva súkromie svojich hviezdnych pasažierov a nekomentuje legendy o nemravnostiach, ktoré sa údajne diali na jeho palube. Rozhodne odmieta hovoriť napríklad o tom, koľko párov sa počas letu milovalo pri rýchlosti dvojnásobne presahujúcej zvuk, aby sa stali členmi „klubu jedenásťmíľovej výšky“.
Patria tam vraj rockové hviezdy, hollywoodske celebrity aj podnikateľské špičky, ktoré si mohli dovoliť venovať 11-tisíc dolárov (300-tisíc korún) na letenku a neprekážalo im, že toalety v úzkom trupe Concordu sú ešte menšie ako v bežných lietadlách.
Concorde odchádza čiastočne do starého železa a čiastočne do múzeí. Elegantný stroj nemohol obstáť v súťaži s pomalšími, ale omnoho ekonomickejšími „tlsťochmi“ z dielní spoločností Boeing a Airbus.
Let cez Atlantik bude teraz rovnako dlhý pre všetkých. Namiesto troch hodín osem.
(zo, čtk, reuters)