Americkí senátori si už piaty rok za sebou zvýšili mzdy. Pri štvrtkovom hlasovaní rozhodli, že si od januára budúceho roka zdvihnú ročný plat o 2,2 percenta. Senátori budú ročne zarábať 158-tisíc dolárov (asi 5,5 milióna korún), čo je asi 3,5-násobok americkej priemernej mzdy.
Za uplynulých päť rokov si každý zo stovky senátorov zvýšil príjem o 21-tisíc dolárov ročne. O 2,2 percenta vyššie platy si minulý mesiac odhlasovali aj členovia Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu.
Demokratický senátor Russel Feingold, ktorý hlasoval v uplynulých rokoch vždy proti zvýšeniu platov, povedal, že rozhodnutie zákonodarcov je nepatričné v dobe, keď milióny ľudí nemôžu nájsť prácu.
Zvýšenie poslaneckých platov je takmer automatické po tom, čo ich Kongres zvýši vojenskému personálu a štátnym zamestnancom. Tí získali tento rok naviac 4,1 percenta a z toho vyplynulo i zvýšenie poslancom, viceprezidentovi a členom Najvyššieho súdu. „Tento rýchly systém automatického zvyšovania platov je chybný,“ káral túto praktiku Feingold.
Republikánsky senátor Ted Stevens, ktorý predsedá rozpočtovému výboru, výroky svojho kolegu miernil vysvetlením, že nejde, „presne povedané o zvyšovanie platov“, ale o náhradu za zvýšené životné náklady, ktoré vraj dostávajú i ostatní federálni zamestnanci.
Americké médiá pripomínajú, že vyrovnanie životných nákladov poslancom je pod hranicou 2,7 percenta, o ktoré podľa štatistiky pracovného úradu vzrástli mzdy medzi júlom 2002 a júnom tohto roka v americkej súkromnej sfére.
VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York