Podľa Simona by sa dalo z peňazí pôvodne určených na podpory v nezamestnanosti presunúť 390 milión korún. Priame platby poľnohospodárom by tak už zo schválených 50 percent úrovne Európskej únie stúpli na 52,5 percenta. Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu vo vláde SMK a Simon požadovali 55 percent. Minister dodal, že pozná aj ďalšie riešenie, ktorým by sa priame platby navýšili na 55 percent, ale nespresnil ho.
Simon vychádza z toho, že rozpočet počíta s nezamestnanosťou 15,4 percenta, ale jej miera je už dnes pod 14 percentami a podľa SMK budúci rok nad túto hranicu nevzrastie. Na podpory v nezamestnanosti tak bude potrebná menšia suma.
Poľnohospodárom by sa podľa Simona mohli ujsť aj peniaze, s ktorými teraz vláda počíta na aktívnu politiku trhu práce a investičné stimuly, pretože ich pravdepodobne na tento pôvodný účel nevyužije. „Netreba zabudnúť ani na daňovú reformu a ďalšie aktivity, ktoré sem majú prilákať zahraničných investorov a vytvárať pracovné miesta,“ vyhlásil Simon.
Minister financií Ivan Mikloš s najnovším návrhom nesúhlasí a nepredpokladá, že by ho koaliční partneri schválili. Ministerstvo práce považuje návrh za nerealizovateľný: „Príjmy z poistného v nezamestnanosti sú príjmami Sociálnej poisťovne, a nie príjmami štátneho rozpočtu,“ povedal hovorca rezortu Martin Danko. Preto sa nedajú presunúť na iný účel.
Mikloš považuje už terajšiu úroveň dotácií za enormne vysokú. Aj jedna z výhrad Medzinárodného menového fondu, ktorý tento týždeň zverejnil správu zo svojej nedávnej misie na Slovensku, smerovala k výške dotácií poľnohospodárom. „Pracovníkom misie je ľúto, že v rozpočte na rok 2004 dochádza k zvýšeniu dotácií (ktoré smerujú do poľnohospodárstva), pričom nie je pravdepodobné, že sa tým zvýšia možnosti rastu slovenského hospodárstva,“ konštatoval fond. (tasr, sita, eko)