Najstarší náhrobok na Slovensku má 20 miliónov rokov

Nad hrobom kňaza Gézu Borbása vo Veľkej nad Ipľom sa týči doslova archeologický klenot. Skamenelina na jeho náhrobku má podľa odborníkov okolo 20 miliónov rokov. Ľudia chodili okolo náhrobku farára, ktorý spáchal samovraždu, roky bez povšimnutia. Nik ...

Nad hrobom kňaza Gézu Borbása vo Veľkej nad Ipľom sa týči doslova archeologický klenot. Skamenelina na jeho náhrobku má podľa odborníkov okolo 20 miliónov rokov. Ľudia chodili okolo náhrobku farára, ktorý spáchal samovraždu, roky bez povšimnutia. Nik netušil, aká vzácnosť sa na cintoríne nachádza.

Do pátrania po histórii vzácneho kameňa sa pustil inžinier Ján Rideg. „Pamätám si, že ako chlapci sme sa okolo hrobu hrávali a obzerali sme si ho. Kameň pripomína peň stromu a v dedine sa tradovalo, že strom skamenel priamo na cintoríne. Ako dospelý som už tejto legende neveril. Odborníci mi potvrdili, že ide o skamenelinu z neďalekého Ipolytarnóczu v Maďarsku. Je tam vzácny prírodný park, kde je podobných skamenelín viacero,“ hovorí Ján Rideg.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kňaz Géza Borbás si vzácny náhrobok vybral sám v čase, keď už vedel, že jeho choroba je veľmi vážna. Kedysi vášnivý poľovník ochorel na rakovinu jazyka a hrdla a trpel nesmiernymi bolesťami. Kvôli nim si 58-ročný siahol v roku 1909 na život.

Skameneliny z Ipolytarnóczu sú dodnes záhadou. S najväčšou pravdepodobnosťou stromy pred miliónmi rokov prikryl popol sopiek. Nános vylučoval kyselinu kremičitú, ktorá z nich vytvorila akýsi drevený opál. Materiál je taký tvrdý, že dokonale odoláva vplyvom počasia a netreba ho ani reštaurovať. (eta)

Internetoví funebráci

Internet nepozná hranice. Neobíde ani najcitlivejšie miesta ľudskej duše. Vďaka nemu sa môžete dokonca aj v hrobe obracať. Stačí si kliknúť na virtuálny cintorín a na portáli stojí čierne na bielom: „Jedného pekného dňa, bohužiaľ, zomrieme všetci“.

SkryťVypnúť reklamu

A práve tu sa môžete dať virtuálne pochovať. Môžete dokonca rezervovať miesto aj svojim blízkym, alebo tu uložiť svojich štvornohých miláčikov. Či pamiatka bude na internete naozaj večná, ukáže čas.

V každom prípade si môžete bez problémov objednať virtuálny pomník s požadovaným obrázkom a naň virtuálny veniec aj kvety. Za pár stovák vám zriadia fotorealistický obrázok s vašimi osobnými údajmi a poslednou rozlúčkou.

Zakladatelia týchto stránok však želajú všetkým priaznivcom, aby ich stránky nemuseli nikdy použiť a aby ich oni museli aktualizovať čo najzriedkavejšie.

Posledný odpočinok v hrobe svojho psa

U susedov v Prahe už majú pietny park pre zvieratá. Nedávno dokonca vyšlo najavo, že na psom cintoríne ležia aj ľudia.

„Pochovala som s Ťapinkou moju osemdesiatročnú mamu. Bolo to jej posledné želanie, ktoré som jej splnila, keď psíček po roku uhynul, a verím, že mama je tam s ňou šťastná,“ priznala sa jedna Pražanka pre tlač. Ukázalo sa, že nie je jediná. V pietnom parku pre zvieratá, ktorý vznikol pred šiestimi rokmi, sa vraj už dnes dá stretnúť s desiatkami podobných prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Pietny park je zvláštnosťou aj v rámci Európy. Je totiž jediným na kontinente, kde sa zvieratá môžu pochovávať bez spopolnenia. Na hroby sa sadia vzácne dreviny, takže zároveň s cintorínom tu vzniká aj unikátny park. S pochovávaním ľudí sa však nerátalo. Podľa platných zákonov to však žiaden paragraf nezakazuje. S urnou s popolom najbližších si pozostalí môžu robiť, čo sa im páči, neexistuje obmedzenie, kam by sa mali spopolnené pozostatky uložiť. Nie je zriedkavosťou, že svojich milých majú ľudia v bytoch, v záhrade, takže prečo nie aj v hrobe ich najlepšieho priateľa?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 258
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 737
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 213
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 777
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 840
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 647
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 408
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu