
Na hemoragickú pneumóniu sú vnímavé všetky plemená králikov. FOTO - (AR)
O hemoragickej pneumónii králikov (tzv. mor králikov) sme písali už v máji tohto roku. Ide o veľmi nebezpečnú vírusovú nákazu, ktorá je na Slovensku známa od roku 1987. Jej rozšíreniu v chove možno predchádzať pravidelným očkovaním králikov. Vynechať toto profylaktické opatrenie sa neopláca, pretože nákaza sa prudko šíri (inkubačné obdobie je jeden až tri dni) a často jej podľahne celý chov.
Hemoragická pneumónia králikov sa rozširuje priamym kontaktom, infikovaným krmivom, vodou, bodavým hmyzom. Vnímavé sú všetky plemená, ochorejú a hynú nielen mláďatá, ale aj dospelé zvieratá.
Príznaky bývajú málo výrazné. Postihnuté jedince sú ospalé, strácajú chuť do žrania, majú dýchacie ťažkosti, môžu krvácať z nosa, zaujímajú nefyziologické postoje, niekedy vytáčajú hlavu na stranu. Ochorenie trvá v priemere tri až sedem dní, straty na zvieratách dosahujú 90 až 100 percent.
Liečenie je neúčinné. Králiky je potrebné pred touto chorobou chrániť vakcínami. Očkujú sa mláďatá už od veku päť až šesť týždňov, imunita nastupuje približne o 10 dní a zvyčajne trvá rok. Veterinárny lekár navrhne vhodný typ vakcín, ako aj schému ďalších očkovaní.
Z preventívnych opatrení je dôležité dodržiavať karanténu pri presunoch zvierat, udržiavať hygienu ustajnenia i kŕmenia, králiky plnohodnotne kŕmiť a napájať.
(inš)