
Kačice potrebujú okrem suchého výbehu aj vodnú plochu. FOTO - (AR)
Z. S., Zlaté Moravce
Všeobecná právna úprava susedských vzťahov, ktorá je v ustanovení paragrafu 127 Občianskeho zákonníka uvádza, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nadmieru obťažoval inú osobu, alebo vážne ohrozoval výkon jej práv. Nesmie ohroziť najmä susedovu stavbu alebo pozemok, obťažovať susedov hlukom, prachom, popolom, dymom, plynmi, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Takisto nesmie nechať chovné zvieratá vniknúť na susedný pozemok a nešetrne, prípadne v neskorom ročnom období odstraňovať zo svojej pôdy korene alebo vetvy stromov presahujúce jeho pozemok. V zákonníku sa teda neuvádza konkrétna vzdialenosť chovateľského zariadenia od susedného pozemku, je však na každom jednotlivcovi, do akej miery sa správa zodpovedne voči svojmu okoliu.
Pri rušení až zasahovaní do vašich práv je vhodné riešiť problém pohovorom so susedmi. Ak sa nedohodnete, môžete sa obrátiť na pomoc miestneho úradu. Zložité spory rieši súd.
Vážnym problémom, ktorý vzniká pri spoločnom chove rôznych druhov hydiny na malom priestranstve, je zdravotné riziko. Znášku sliepok ohrozuje blízkosť kačíc - môžu byť infikované salmonelózou alebo aj inými nákazlivými ochoreniami. Vyspelý chovateľ vie, že vodná hydina, ale aj nosnice a morky potrebujú samostatné ustajňovacie priestory aj výbehy. (mi)