OSN, Slovensko a boj proti chudobe

Na miléniovom summite OSN v New Yorku v septembri 2000 prijalo medzinárodné spoločenstvo ciele na zníženie chudoby a podporu udržateľného rozvoja do roku 2015. Tieto ciele sa stali rámcom, ktorý dnes riadi prácu OSN na celom svete.

Pomôcť znížiť chudobu na Slovensku a v ďalších štátoch strednej Európy, ako aj na Balkáne a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov, je významným záujmom regionálneho centra Rozvojového programu OSN (UNDP) v Bratislave. Dnešný deň - 24. október, Deň OSN - je príležitosťou zhodnotiť prácu UNDP a ďalších agentúr OSN.

Problém chudoby na Slovensku a všeobecne v strednej Európe je iný, než v krajinách ďalej na juh a východ. Veľmi nízke kvocienty chudoby a blížiaci sa vstup do Európskej únie zdôrazňujú úspechy rozvoja strednej Európy za uplynulých desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenstvá na strednom a východnom Slovensku s nezamestnanosťou 30 percent a viac však ukazujú, že nie všetky rozvojové zmeny v krajine sú úspešne zavŕšené. Chudoba, ktorej naďalej čelia mnohé rómske komunity, je ďalším mementom nedokončenej rozvojovej agendy strednej Európy. Na Slovensku a v ďalších stredoeurópskych štátoch pomáha OSN posilniť spoluprácu vládnych i mimovládnych agentúr na vyriešení týchto problémov. Významným cieľom aktivít OSN v týchto štátoch je pripraviť ich na členstvo v EÚ tým, že im pomôže prevziať a spracovať financie, poskytované Bruselom.

UNDP tiež pomáha Slovensku a jeho susedom stotožniť sa s takou politikou a inštitúciami, ktoré sa v uplynulom období zmien ukázali ako obzvlášť úspešné a pomáhať ich uplatneniu na Balkáne a v krajinách SNŠ. S pomocou UNDP sa Slovensko samo stáva darcom medzinárodnej rozvojovej pomoci a pomáha chudobnejším krajinám riešiť ich vlastné problémy s chudobou. Regionálne centrum UNDP v Bratislave, ktoré pracuje aj pre Balkán a SNŠ, pomáha rozširovať rozvojové skúsenosti Slovenska v tomto smere.

SkryťVypnúť reklamu

Dedičstvo tvrdého komunizmu v krajinách ako Albánsko a Rumunsko, priamy vplyv vojenského konfliktu v nástupníckych štátoch bývalej Juhoslávie a Albánsku a účinky obchodných obmedzení a sankcií značne komplikujú zmiernenie problému chudoby na Balkáne. Práca OSN v týchto krajinách sa sústreďuje na zvýšenie bezpečnosti ľudí a podporu rozvoja malého podnikania. Našťastie, naklonenosť týchto štátov voči Európskej únii a rastúcej úlohe Bruselu na Balkáne im pomáha osvojiť si rovnako dobré praktiky vládnutia, ktoré sa už ujali v strednej Európe. Silný ekonomický rast na Balkáne od konca 90. rokov pomáha redukovať nezamestnanosť a chudobu.

SNŠ, najmä krajiny Kaukazu a Strednej Ázie, zostávajú chudobnejšie. Sú tiež postihnuté nepriaznivými environmentálnymi, epidemiologickými a demografickými faktormi. Ozbrojený konflikt a jeho následky znižujú perspektívy rozvoja v Rusku, Moldavsku, Gruzínsku, Arménsku, Azerbajdžane a Tadžikistane. Priemerná dĺžka života v Rusku a krajinách v západnej časti SNŠ od 80. rokov klesá, šíri sa AIDS, tuberkulóza a ďalšie nákazy. Ak sa súčasné trendy nezvrátia, počet obyvateľov v týchto krajinách v budúcich 30 rokoch prudko poklesne. Rastie tu tiež hrozba obchodu s narkotikami, obzvlášť v Strednej Ázii.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé krajiny SNŠ zaznamenali od konca 90. rokov silný ekonomický rast, ale hĺbka nakopených ekonomických problémov nedovolila markantný pokrok na zníženie chudoby obyvateľov.

Agentúry OSN sa v týchto krajinách snažia pomôcť zvrátiť negatívne demografické trendy zabrzdením šírenia AIDS, podporou udržateľnej environmentálnej politiky, riešením problémov žien a spoluprácou s miestnymi vládami a občianskymi spoločenstvami v záležitostiach, ktoré sú mimo dosahu štátnych úradov.

Autor: BEN SLAY(Autor je riaditeľom regionálneho centra Rozvojového programu OSN, UNDP v Bratislave)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu