jazykmi budú maďarský, slovenský a iné jazyky. Prvých 300 študentov nastúpi na budúci rok v septembri. Zriadenie univerzity bude stáť v tomto roku 100 miliónov korún. Ďalších 62 miliónov bude potrebných v roku 2004, v roku 2005 to bude 72 miliónov a o rok neskôr 83 miliónov korún. O dôvodoch vzniku 25. vysokej školy na Slovensku, i o výhradách opozičných poslancov sme hovorili so štátnym tajomníkom ministerstva školstva LÁSZLÓM SZIGETIM.
Prečo Slovensko potrebuje maďarskú univerzitu?
„Vznik univerzity bude významným krokom Slovenskej republiky na ceste do Európskej únie. Bude mať pozitívny ohlas. Splní sa aj sen mnohých tisícov občanov maďarskej národnosti. Univerzita prispeje k skvalitneniu vysokoškolského prostredia u nás.“
Opoziční poslanci kritizovali, že hlavným vyučovacím jazykom bude maďarčina. Aký bude pomer medzi ňou a slovenčinou?
„Ťažko to vyjadriť percentuálne. Najmenej bude treba venovať pozornosť slovenčine na teologickej fakulte, viac na pedagogickej a najviac na ekonomickej fakulte.“
Poslanec Čaplovič zo Smeru navrhol, aby namiesto Jánosa Selyeho sa univerzita volala Hansa Selyeho. Ako to vnímate?
„Názov je dôležitý, ale nie až tak, aby sme začali polemizovať o tom, či sa ten pán volal Hans, Johan alebo János. Poznám mnoho literatúry, kde je meno vedca uvedené ako János. Možno v zahraničnej literatúre sa volá ako Hans. My sme boli veľmi citliví, lebo sme nevypísali János, ale len skratku J. Takto je to aj v materiáli. Nemal by to byť problém.“
Ako ďaleko je príprava vzniku fakúlt a akreditácia?
„V pokročilom štádiu. Akreditačná komisia sa vyjadrila pozitívne k teologickej fakulte. Postupne sa zlepšuje aj materiál a projekt pedagogickej fakulty, tu sa pracovná komisia nemohla vyjadriť z časových dôvodov. Najviac problémov je s ekonomickou fakultou, ale myslím, že aj tu sme dosiahli pokrok. Čakáme na ďalšie pripomienky.“ (ts)