Podnikateľov čaká od nového roka množstvo zmien. Jednou z nich je jednotná daň z príjmu. Tá spojí súčasné sadzby dane – 25 percent pre firmy a 10 až 38 percent pre živnostníkov na jednotných 19 percent. Zmena sadzieb poteší hlavne firmy, ktorým sa vďaka nej zvýšia zisky. „Zníženie sadzby o šesť percent chápeme ako pozitívny stimul do budúcnosti,“ povedal hovorca Orange Peter Tóth.
Niektoré firmy sa však zo zníženia dane predčasne netešia. „Zatiaľ nie je známe, či ministerstvo financií nezníži daňovouznateľné výdavky. Znížená sadzba z 25 na 19 percent tak nemusí znamenať aj vyššiu daň,“ povedal predseda predstavenstva Coop Jednota Adrián Ďurček.
Jednotná DPH 19 percent
Od nového roku bude aj jednotná sadzba dane z pridanej hodnoty, ktorú už poslanci schválili. Tá spojí dnešnú 14-percentnú sadzbu, ktorá zdaňuje hlavne potraviny, a vrchných 20 percent na jednotných 19. Lepšie na tom budú akciovky, eseročky, či komanditné spoločnosti, ktoré podnikajú ako právnické osoby. Tieto štátu zo svojho zisku odvedú v daňových priznaniach o šesť percent menej, ako platili za rok 2002.
Zo zmeny sa tešia hlavne tí, ktorí na dani jedno percento ušetria. Ide napríklad o telekomunikácie, priemyselné odvetvia alebo predajcov drogériového tovaru. „Nie je to síce veľa, ale poteší. Takto nám štát nebude držať dvadsať percent pri vracaní nadmerného odpočtu, ale iba devätnásť. Vďaka peniazom navyše si možno budeme môcť dovoliť zamestnať viac ľudí,“ odhaduje Viliam Načiniak, riaditeľ francúzskej firmy Saint Gobain Sekurit, ktorá v Lozorne vyrába autosúčiastky pre automobilku Volkswagen.
„Pokles premietneme do nižších cien,“ avizoval hovorca Orange Peter Tóth.
Nie všetky firmy však reagujú pozitívne. „Úspora na dani nám zisky nejak mimoriadne nezvýši. Od nového roka nám totiž vzrastú náklady na nájomné, energiu či dodávky papiera,“ hovorí marketingový manažér cestovnej kancelárie Koala Tours Oliver Kluch. Nakupujeme totiž hlavne v tejto mene. Ceny zájazdov by mali ostať na úrovni tohto roka,“ hovorí Kluch.
Doslova nešťastní zo zmeny sadzby sú poľnohospodári, ktorí podnikajú ako právnické osoby. Daňové zaťaženie im totiž vzrastie o štyri percentá. „Doteraz sme mali výnimku zo zákona a štátu sme odvádzali 15 percent zo zisku. Po novom budeme platiť 19 percent,“ sťažuje sa hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Okrem zvýšenia dane z príjmu budú farmári platiť štátu aj o päť percent vyššiu daň z pridanej hodnoty. „Všetky susedné krajiny majú DPH nižšiu ako my. Susedné Česko dokonca o polovicu. Budeme menej konkurencieschopní,“ bojí sa Nemec. Podľa neho tak budeme mať druhú najvyššiu dépéhačku v rámci rozšírenej Európskej únie, a to hneď po Nemecku.
Ani predajcovia potravín zmenu nevítajú, pretože sa premietne do vyššej ceny tovarov. „Ceny potravín sa určite zvýšia, zatiaľ však neviem odhadnúť, o koľko. Závisí aj od toho, na akých cenových podmienkach sa dohodneme so svojimi dodávateľmi a tí zase s prvovýrobcami. Zvýšenie dane o päť percent teda neznamená, že sa presne o toľko zvýšia aj ceny v obchodoch,“ tvrdí predseda predstavenstva Coop Jednota Adrián Ďurček. „Zatiaľ nevieme, v akej výške si budeme môcť odpočítať výdavky z príjmov. Môže sa stať, že daňovo uznateľné výdavky ministerstvo zníži, a tak nižšia sadzba dane nezaručí aj vyšší zisk,“ hovorí Ďurček.
Ministerstvo financií obhajuje zavedenie jednotnej sadzby vyššou transparentnosťou a nižšou mierou uskutočňovania daňových únikov.
Po vstupe Slovenska do Európskej únie privíta platcov DPH ďalšia zmena. Od mája budú musieť platiť daň všetci, ktorí dosiahnu ročný obrat 35-tisíc eur. Súčasná hranica trojmiliónového obratu za rok, tak klesne zhruba o polovicu.
Vstup našej krajiny do európskeho spoločenstva poteší aj kamionistov. „Od mája budú firmy podnikať s krajinami únie bez preberania tovaru na colnici,“ vysvetľuje hovorca Daňového úradu v Banskej Bystrici Róbert Merva. Kamionisti tak nebudú musieť čakať na preclenie niekoľko hodín či dní.
Živnostníci
Ušetriť na dani by mali živnostníci, ktorí štátu platili najvyššiu sadzbu zo zisku a to 38 percent. Tým, ktorí odvádzali nižšiu ako 19-percentnú daň, pomôže po novom asi dvakrát také veľké nezdaniteľné minimum. Táto odpočítateľná položka sa má totiž zvýšiť z dnešných 38 760 na 80 832 a zabezpečiť tak nižší základ dane.
Nižšie odvody
Od januára čakajú podnikateľov aj nižšie odvody. Namiesto dnešných 38,5 percenta by za zamestnanca mali odvádzať o 3,3 percenta menej. Na druhej strane však musia zamestnávatelia od nového roku zaplatiť chorému zamestnancovi prvých desať dní péenky. „To, či sa to firme oplatí, závisí od výšky chorobnosti. U nás je nízka, takže ušetríme,“ vysvetľuje Ďurček. Zákon o sociálnom poistení v stredu do parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie prezident.
O svoju výhodu prídu aj paušálni daňovníci. Tým ministerstvo financií ponúka náhradu v podobe paušálnych výdavkov. Remeselníci si môžu zo svojich príjmov odpočítať 60 percent a ostatní iba 25 percent.
Aké zmeny čakajú na podnikateľov od januára
* daň z príjmu sa zjednotí na 19 percent,
* daň z pridanej hodnoty bude 19 percent,
* nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty sa budú vracať do mesiaca a všetkým rovnako,
* paušálnu daň nahradia paušálne výdavky,
* znížia sa odvody,
* zamestnávateľ bude preplácať desať dní péenky zamestnanca.
Čo rovná daň prinesie* podnikatelia a živnostníci budú štátu odvádzať 19 percent zo zisku (zamestnanci zo mzdy),
* jednotná sadzba nahradí súčasné sadzby (10 až 38 percent platia živnostníci a zamestnanci a 25 percent firmy),
* nezdaniteľné minimum sa zvýši o vyše 40-tisíc korún a to zo súčasných 38 760 korún na daňovníka na 80 832 korún (je to 19,2 násobok životného minima), uplatniť si ho môže každý daňovník a aj jeho nepracujúca manželka,
* zanikne odpočítateľná položka na dieťa a bude platiť takzvaný daňový bonus vo výške 400 korún, rodič si bude môcť daň znížiť o túto sumu,
* ruší všetky výnimky a daňové zvýhodnenia,
* presúva ťažisko z priamych daní na nepriame.
Ako sa vypočíta daň?
príjmy
– odvody (všetci)
– výdavky
(podnikatelia)
= čiastkový základ dane
– odpočítateľné položky
(zamestnanci, živnostníci – na manželku, na dieťa, na osobu)
= základ dane
x 19 % daň
= daň