BRATISLAVA – Celkové množstvo spotrebovaného alkoholu na Slovenku v posledných rokoch citeľne pokleslo.
„Podľa oficiálnych štatistík sa na Slovensku pije menej,“ povedal vedúci Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica. Prieskum Štatistického úradu hovorí, že zatiaľ čo v roku 1990 pripadlo na jedného Slováka 15 litrov čistého alkoholu za rok, v roku 1997 priemerná spotreba na hlavu klesla na 12 litrov a na začiatku tretieho tisícročia na deväť litrov na osobu.
„Spotreba čistého liehu na hlavu klesla, stúpla však spotreba piva a zvýšil sa výskyt ochorení cirhózy pečene,“ namieta prezident Združenia abstinentov Slovenska Pavol Podmajerský. Vysvetlenie pre to nachádza v tradičnom sklone Slovákov k podomácky vyrobenému alkoholu. „Do štatistík sa totiž zahŕňa len to, čo sa predá v obchodoch,“ dodáva.
„Ak sa to tak dá povedať, pitie sa v posledných rokoch skultúrnilo,“ hovorí Okruhlica. Zmena životného štýlu po roku 1989 priniesla úbytok bujarých osláv. „Ani v zamestnaniach sa už toľko nepije. Veľa zamestnávateľov naopak starostlivo dohliada, aby ľudia nechodili do práce ani s minimálnym obsahom alkoholu v krvi,“ dopĺňa.
Jedným z indikátorov ústupu alkoholizmu je podľa Okruhlicu vyťaženosť záchytných staníc. Tie majú v poslednom čase oveľa menej klientov než pred rokom 1989.
Aj do protialkoholických centier sa v posledných rokoch dostáva menej ľudí, ktorým liečbu nariadil súd. V 90. rokoch sa totiž zrušil zákon, ktorý poskytoval obecným úradom právomoc nariadiť povinnú liečbu.
Hlavná klientela slovenských liečební sa stabilizovala od polovice 90. rokov. „Sú to ľudia, ktorí sa idú liečiť dobrovoľne, čo je zo zdravotníckeho hľadiska správne,“ vysvetľuje Okruhlica. Pribudlo mnoho mladých podnikateľov, ktorí siahajú po poháriku hlavne pre problémy v zamestnaní. Nie vždy býva hlavným motorom manažérsky stres, veľkú úlohu stále zohráva zdedená genetická dispozícia.
Druhou početnou skupinou sú ľudia po štyridsiatke s ťažkou formou alkoholizmu.
„Podobne ako v západnom svete, aj na Slovensku pribudli ženy – alkoholičky. V poradni je veľa žien, ktoré majú veľmi dobré sociálne zázemie a pomerne vysoké vzdelanie,“ hovorí sociálna pracovníčka Štátneho fakultného zdravotného ústavu Ľubica Majtánová, ktorá pred niekoľkými rokmi sama zvíťazila nad závislosťou.
Vyššie percento žien medzi alkoholikmi súvisí podľa Okruhlicu s rastom emancipácie. Aj na Slovensku platí, že ženy pijú na rozdiel od mužov najčastejšie doma a mierne, na druhej strane sú však viac k pitiu náchylné.
Oproti minulosti sa znížil vek, keď ľudia začínajú mať problémy s alkoholom. „Pribudlo veľa ľudí pod 25 rokov,“ hovorí Majtánová.
Výskumy ukázali, že slovenské deti ochutnajú z pohárika alkohol v priemere skôr než české.
„K tradícii pripíjania cez sviatky alebo na oslavách patrí, že sa dáva aj malým deťom,“ hovorí Okruhlica. (čtk)