Od vyhrážok bombou neodrádza ani tvrdý trest

BRATISLAVA – Bomby sú v školách, obchodoch, na súdoch. Takéto správy často oznamujú deti. Jeden telefonát veľa nestojí a tak si mnohé myslia, že ak si zažartujú a povedia, že niekde je bomba, vlastne sa nič nestane. Ale za šírenie poplašnej správy


V stredu neznámy páchateľ oznámil bombu v bratislavskom Justičnom paláci. Polícia ju nenašla. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


BRATISLAVA – Bomby sú v školách, obchodoch, na súdoch. Takéto správy často oznamujú deti. Jeden telefonát veľa nestojí a tak si mnohé myslia, že ak si zažartujú a povedia, že niekde je bomba, vlastne sa nič nestane. Ale za šírenie poplašnej správy hrozí väzenie od jedného až do ôsmich rokov. Hoci je pravda, že ak volajú deti, polícia prípad odloží a len keby dieťa robilo problémy opakovane (telefonovalo, či chodilo poza školu) môže sa dostať do reedukačného domova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za prvý polrok 2003 polícia zaznamenala 105 poplašných telefonátov, minulý rok 156, z toho až 39 do škôl. Najčastejšie volajú deti do 15 rokov a mladiství od 15 do 18 rokov.

„Páchateľmi telefonátov do škôl sú obvykle žiaci, ktorí sa chcú vyhnúť skúšaniu. Do ostatných objektov, ako štátne organizácie, firmy či obchodné domy, kam minulý rok smerovalo 28 telefonátov, telefonujú zvyčajne osoby, ktoré sa chcú pomstiť, sú nespokojné s politickou situáciou, cítia sa poškodené. Robia to aj neprajníci alebo ľudia, ktorí si takto predstavujú recesiu,“ hovorí Alena Koišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.

Bomba v materskej škôlke

Jedni z najmladších „šíriteľov poplašnej správy“ volali začiatkom októbra do Materskej školy v Smižanoch. „Boli to deti, ktoré k nám kedysi chodili. Nechodia do družiny, boli samy doma, tak sa nudili,“ hovorí učiteľka Dáša Filipová. „Zavolali okolo druhej. Deti spali, všetky sme museli vyviesť von neprezuté, v papučkách. Rodičia sa to hneď dozvedeli a chodili si po ne.“

SkryťVypnúť reklamu

Do škôlky volali dvaja chlapci – osem- a deväťročný. Pôvodne volali rodičom, no pomýlili si číslo, skúsili teda, čo to urobí. „Pod ťarchou dôkazov sa priznali. Nebol to úmysel, len nerozvážnosť,“ hovorí Jarolav Dúlik zo spišskonovoveskej polície. „Rodičia kúpili dezert, boli sa ospravedlniť v škôlke aj požiarnikom.“

Tri roky väzenia

Štefan, ktorý v marci hrozil bombou Nemocnici s poliklinikou v Brezne, pôjde na tri roky do väzenia. Krajský súd zamietol jeho odvolanie proti rozsudku okresného súdu.

„Odvolania sa najskôr vzdal. Kto sa vzdá tohto práva, už odvolanie nemôže podať,“ vysvetlil hovorca krajského súdu Igor Králik.

Dvadsaťročný Štefan volal posledný marcový deň do nemocnice dvakrát. Prvýkrát sa mu zdalo, že mu nedostatočne porozumeli, na druhýkrát spresnil, že bomba vybuchne o hodinu. „Tvrdil, že išlo o žart,“ hovorí Králik. „Súd však zobral do úvahy to, že mal úmysel volať aj na 158 a 155. Prvýkrát sa však zľakol a nič nepovedal, pri druhom čísle sa mu zdalo, že sa hovor prerušil.“

SkryťVypnúť reklamu

Brezniansku nemocnicu, v ktorej bolo asi 200 pacientov, museli na dve hodiny evakuovať. V budove zostala iba rodiaca žena a dvaja pacienti napojení na prístroje. Súd prípad hodnotil ako zlomyseľnú nezodpovednosť. Štefana len v novembri prepustili z väzenia, sedel za krádež.

Rok v polepšovni

Pár dní pred evakuáciou breznianskej nemocnice museli po výhražnom telefonáte prehľadať banskobystrickú Rooseveltovu nemocnicu. Volajúci 16-ročný školák Juraj strávi podľa rozhodnutia súdu rok v Nápravnovýchovnom ústave v Sučanoch.

„Nemali sme s ním problémy, čo sa týka disciplíny v škole. Bol slabším žiakom, ale veľmi ochotným, snaživým,“ spomína si Ľubica Kučerová zo Základnej školy v Radvani, ktorá šiestaka učila. Myslí si, že sa telefonovaním zabával a nevedel, čo môže spôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Považujem to za cvičenie pre prípad extrémnych situácií, ktoré našťastie dopadlo dobre,“ hovorí riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Michal Bucek. „Stálo nás to viac ako 100-tisíc, ale ohrozenie, keby došlo k poškodeniu zdravia, je nevyčísliteľné.“ Z nemocnice museli evakuovať asi 700 ľudí. „Trvalo to tri hodiny – sanitky rozviezli ľudí domov a do iných nemocníc, tých, ktorí museli zostať, sme presťahovali do budovy polikliniky, ktorú prehľadali policajti ako prvú.“

Tresty neodrádzajú

Tresty príliš neodrádzajú. „Telefonovaním sa bavia hlavne deti a podnapití. Deti si robia srandu, z jedného čísla volajú opakovane za hodinu aj desaťkrát. Opilcom zase napadne pobaviť sa na účet polície a potom volajú 158 z každého automatu,“ hovorí Peter Lenkey z polície v Rožňave.

SkryťVypnúť reklamu

Naposledy vyšetrovali rožňavskí policajti telefonát s odkazom: „Pápeža zabijeme“. Aj tento prípad skončil v zásuvke. „Z telefónnej búdky volal 14-ročný žiak, vraj to (že pápež príde na Slovensko) počul v televízii a povedal si, že bude zaujímavý.“

Trestné činy – šírenie poplašnej správy rok 2001 2002
prípady 131 156
objasnené 51 39
páchatelia-deti 17 11
mladiství 13 14
dospelí 21 14

V roku 2002 odsúdili za šírenie poplašnej správy 17 páchateľov, z toho osem mladistvých. Väčšina dostala podmienečné tresty, nie dlhšie ako šesť mesiacov či rok. Tento rok sa tresty sprísnili, dvaja dostali trest dlhší ako rok.

Po výstražnom telefonáte polícia skutočne našla nastraženú výbušninu v roku 1999 v trnavskej Bille.

Pes musí nájsť v budove výbušninu, aj keď tam nie je

Ak niekto zavolá, že je v nemocnici či v škole bomba, vždy sa tam nájde. Ak ju tam nedá páchateľ, dajú ju tam sami policajti.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak zoberiem psa šesť– či sedemkrát na preverenie a on nič nenájde, prestane to robiť poriadne. Bude sa iba tváriť, že hľadá. Po preverení mu teda založíme výbušninu,“ hovorí psovod Jaroslav Košírel.

V stredu zavolal neznámy muž na číslo 158, že v bratislavskom Justičnom paláci je bomba. Hľadal ju práve Košírel so psom Oliverom (na fotogtafii). Aj tentoraz išlo o planý poplach, cvičnú bombu v pivnici však Oliver našiel.

„Pes hľadá svoj obľúbený predmet.“ Psy, ktoré hľadajú drogy či výbušniny, najskôr učia nájsť obľúbenú loptičku, postupne k nej pridajú drogy alebo výbušninu, aby si tak pes zvykol na pach, že vždy, keď zacíti drogu, bude hľadať aj svoju loptičku. Tá však postupne z hry vypadne.

Na falošné poplachy sú policajti zvyknutí. „Keď bol jeden pubertiak zamilovaný do učnice v obchodnom dome, mali sme pre to asi 28 výjazdov. V sobotu ráno som pripravil auto, psa a pomaly vyrazil k Tescu.“ Šestnásťročný študent chcel chodiť s priateľkou v sobotu na rande, a takto sa ju rozhodol odbremeniť od práce.

SkryťVypnúť reklamu

Psy nepracujú len po anonymných výstrahách. Oliver naposledy našiel výbušninu v batožine a v aute na letisku vo Vajnoroch. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu