
Martin Bajčičák. ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
až na 46. mieste s vyše päťminútovou stratou za víťaznou Nórkou Skariovou. Sklamali skúsení reprezentanti, od nováčikov na šampionáte, Anny Pastrnákovej (54.), Pavla Lacka (62.), Michala Maláka (65.), sa nečakali zázraky. Lacko s Malákom si v oficiálnych výsledkoch polepšili umiestnenie o dve priečky, keďže rozhodcovia dodatočne diskvalifikovali dvoch Turkov, ktorí na trati použili korčuliarsky štýl. Jednako pred nimi zostal napríklad Rumun Antal, ktorý bol od Lacka rýchlejší takmer o pol druha minúty…
Ján Ilavský je skúsený tréner, svojho času reprezentoval Československo v bežeckom lyžovaní a na majstrovstvách sveta vo Vysokých Tatrách 1970 skončil v maratóne na 50 km na 35. mieste. Vo štvrtok v Lahti dostal neľahkú úlohu: ako vysvetliť neúspech. Veď napríklad Bátory deň pred pretekmi sníval o medaile.
„Chyba nebola v lyžiach,“ poznamenal J. Ilavský. „Bajčičák sa sťažoval na dýchacie problémy, no mám dojem, že pred pretekmi sa nedostatočne rozcvičil, absolvoval iba niekoľko dvojminútových úsekov. To bolo asi málo. Bátory si obliekol termoprádlo, pritom teplota vzduchu bola päť stupňov Celzia. Táto zbytočná vrstva mu musela prekážať. Ivan však už deň pred pretekmi bol akýsi nesvoj, dala sa cítiť neistota, nevedel si vybrať správne lyže. Keď vybehol na trať, bol to celkom iný Bátory, než akého poznám. Keď som sledoval obidvoch našich chlapcov na začiatku pretekov, mal som dojem, akoby išli na vode a ich súperi na snehu,“ dodal. Bátory nakoniec vzdal na 9. km, Bajčičák na 13. km. Dnes majú šancu na reparát.
Osobitnou kapitolou v našej reprezentácii je Jaroslava Bukvajová. Na zimnej olympiáde v Nagane dobehla na 15 km klasicky desiata, v Lahti sa 25-ročná vysoká dievčina (182 cm) s postavou manekýnky vytrápila na 46. mieste. Nespokojná so všetkým, no predovšetkým s pozíciou jedinej ženy medzi mužmi v reprezentačnom tíme pre Svetový pohár. Ubíja ju to psychicky. „Jarka stagnuje,“ povedal na jej adresu tréner Ilavský. „Mala by sa dať do poriadku predovšetkým zdravotne. Zistili jej nerovnomerné rozloženie svalstva. Drží všelijaké diéty, takmer neje mäso, bielkoviny sú pre ňu pomaly neznámym pojmom. Nezakrývam, na olympiáde v Nagane som preto mal s ňou rozkol. Zdravotné záležitosti vrcholového športovca nie sú súkromnou záležitosťou.“ Ilavský dôvodil, že Havrančíková svojho času pri tréningu v mužskom kolektíve dosahovala na pretekoch veľmi dobré výsledky. Bukvajová je však z iného cesta.
ONDREJ GAJDOŠ, Lahti