Autá autoškôl cez uplynulé leto dvakrát zablokovali dopravu v Prahe. Protestovali tak proti novým testom pre autoškoly a požadovali hlavu ministra dopravy Jaromíra Schlinga. Testy s 800 otázkami vydalo české ministerstvo dopravy na jar. Vtedy sa začali problémy.
Nové testy zrušili desaťročia zaužívaný typ testu, v ktorom bola z viacerých možností riešenia situácie správna len jedna odpoveď. Zvyčajne tá najdlhšia, upozornili vždy svojich žiakov inštruktori autoškôl.
V nových českých testoch je správnych odpovedí na jednu otázku viac - niekedy dokonca všetky štyri. Navyše, mnoho otázok v testoch je mätúcich a podľa skúsených vodičov i inštruktorov zbytočných. Od koľkých rokov môže byť jazdec na koni účastníkom cestnej premávky? Patrí autorádio do výbavy auta? Podľa testov však správna odpoveď znie, že patrí, pretože v aute samozrejme môže byť. Ten, kto otázku pochopil tak, že treba uviesť, či patrí do povinnej výbavy auta, mal smolu. Navyše, v testoch sa vyskytlo dokonca niekoľko vyslovených chýb. Tie však po protestoch ministerstvo odstránilo.
„Otázky v testoch nesmerujú k tomu, aby sa žiak naučil, čo potrebuje, ale aby bol nachytaný, že sa zákony nenaučil doslova,“ citovali Lidové noviny predsedu Asociáce autoškôl ČR Bedřicha Lišku.
Ministerstvo zavedenie nových testov odôvodňovalo zastaranosťou dovtedy používaných testov, ktoré mali už 35 rokov a bolo ich načase inovovať. Testy sa preto meniť nebudú, ministerstvo však sľúbilo vydať k novým testom presné metodické pokyny. (mar)