Gravelines. Malé francúzske prímorské mestečko s 12 500 obyvateľmi neďaleko hraníc s Belgickom. Neveľká skupina našich novinárov sa pred otvorením 28. majstrovstiev Európy basketbalistiek pozastavovala nad pridelením organizácie jednej zo skupín práve tomuto mestu, na mape európskeho ženského basketbalu doteraz nič neznamenajúcemu.
Po doterajšom bezproblémovom priebehu šampionátu sú nám argumenty, ktoré zavážili, jasné. Zrejme hlavným dôvodom je, že na radnici Gravelines sedí človek, ktorý je vysokým funkcionárom vo francúzskej basketbalovej federácii, ktorá rozhodovala o usporiadateľských mestách. Negatívnym dôsledkom je slabá návštevnosť na jednotlivých stretnutiach. Hľadisko modernej haly v komplexe Sportica s kapacitou 2500 miest na sedenie a 500 na státie zíva prázdnotou. Iste, Francúzsko hrá v inej skupine - v Orléans - ale niekoľko stovák divákov na tribúnach (a to rátame aj hráčky, ktoré majú buď pred, alebo po svojom stretnutí, i nemalý počet organizátorov), je predsa len na vrcholné podujatie európskeho významu trochu málo. Súvisí to celkom určite s tým, že v meste neexistuje ženský basketbalový tím. Muži hrajú najvyššiu francúzsku súťaž a na ich zápasoch je vraj hala veľmi často vypredaná. Jednoducho, ženský basketbal v Gravelines nepriťahuje.
Ale pozitíva rozhodnutia prevládajú. Krásna, perfektne vybavená hala je pre basketbal priam ideálna. Komplex s veľkou vedľajšou plochou pre hry, tenisovými ihriskami, menšími telocvičňami pre džudo a zápasenie, stolnotenisovou herňou, skvele vybavenou posilňovňou, soláriom, reštauráciou a kinom vyvoláva v duši našinca bolestivú závisť. O podmienkach pre prácu novinára ani nehovoriac. A k tomu treba prirátať mimoriadne milých, bez stresu pracujúcich a ochotných ľudí v organizačnom štábe s permanentným, ale určite prirodzeným úsmevom na tvári.
Zážitkom je atmosféra na uliciach Gravelines. So svojou zaujímavou architektúrou, pedantne upravenými parkmi i kvetinami zaplavenými záhradkami pred malými rodinnými vilkami, je dnes vyhľadávaným výletným miestom pre Francúzov, ale i turistov z Veľkej Británie. Miestni obyvatelia sa hrdia históriou svojho mestečka, ktorá sa píše od 12. storočia, keď bol založený gravelinský prístav. Čulý obchod s ovocím, vínom, morskou soľou a rybami (špeciálne s haringami) zažil najúspešnejšie časy najmä v prvej tretine 18. storočia za panovania Ľudovíta XV. V minulom storočí prístav stratil na význame, konkurencia neďalekého Calais a hlavne Dunkerque bola prisilná. Na prospech mestečka, kde sa čas akoby zastavil.
PETER ŠEFRÁNEK, Gravelines
SUNDERLAND - Pozícia slovenského futbalového reprezentanta Stanislava Vargu v anglickom futbalovom klube FC Sunderland je v súčasnosti dosť neistá. „Stan“ na začiatku sezóny laboroval so zranením chrbtice a jeho miesto v strede obrany zaujali iní.
Tréner čiernych mačiek Peter Reid sa v tomto ligovom ročníku spolieha na služby brazílskeho obrancu Emersona Thomeho a dvojicu anglických zadákov George McCartneyho a Jody Craddocka. Emerson si v posledných troch kolách odpykával trest za karty, no pravdepodobne ešte dva týždne pre zranenie kolena do hry nezasiahne. Kormidelník Sunderlandu je však zatiaľ spokojný aj so spoluprácou McCartneyho a Craddocka. Naposledy uhral Sunderland v 5. ligovom kole bezgólovú remízu na ihrisku Aston Villy.
„Vo Villa Parku hrali McCartney s Craddockom veľmi dobre, ich spolupráca sa mi páčila a podržali celý tím. Objavili sa už aj náznaky zlepšenej formy celého mužstva. Hráči sa už na ihrisku vidia a lepšie kombinujú,“ povedal Reid. V anglických médiách sa objavili informácie, že slovenský futbalista by si vedel predstaviť aj pôsobenie v inom anglickom klube ako v Sunderlande. Pred podniknutím konkrétnych krokov si však chcel ešte pohovoriť o aktuálnej situácii s trénerom Reidom.
Na internetovej stránke klubu pred stredajším zápasom 6. kola Premier League s Tottenhamom sa však objavila správa, že lodivod Sunderlandu ráta v strede obrany opäť s dvojicou McCartney - Craddock. Teda nie so Slovákom Vargom, ktorý naposledy za Sunderland nastúpil pred týždňom v zápase Ligového pohára na pôde Sheffieldu Wednesday (2:4). „Tréner mi po tomto stretnutí skutočne povedal, že dostanem ďalšiu šancu. Žiadna však zatiaľ neprišla a už asi ani nepríde. Nikomu neprajem zranenia, ale myslím si, že keby sa v našom klube zranilo aj desať hráčov, aj tak by som sa na trávnik nedostal,“ povedal Stanislav Varga.
V súvislosti s jeho prípadným odchodom z klubu 28-ročný reprezentačný stopér poznamenal: „Zatiaľ som so žiadnym klubom konkrétne nerokoval, no v súčasnej situácii sa už musím vážne zamyslieť nad svojou futbalovou budúcnosťou.“ (sita)