
FOTO – ARCHÍV
Jeho meno rezonuje po celom svete. Pelé, ako sa skrátene nazýva Edson Arantes do Nascimento, nedostižný a nenapodobiteľný hráč, žijúca legenda najobľúbenejšej hry na svete, sa spája s pojmom futbal. Už počas života si postavil pamätník. Jeho životná i športová cesta bola niekedy akoby z rozprávky, ale jeho kľučky, finty, strely a góly boli skutočné. Pred ním ani po ňom sa nenašiel futbalista, ktorý by bol taký výkonný po streleckej stránke, či v klube, alebo v reprezentácii.
Dico – čistič topánok
Pelého v mladosti volali Dico a ako jeden z najmladších sa musel od siedmich rokov starať aj o živobytie päťčlennej rodiny. Otec, Ramos do Nascimento, sa na začiatku profi kariéry zranil a neskôr si privyrábal drobné ako zle platený, nedoliečený futbalista v menších kluboch. Matka Celesta zaprisahala Dica – Pelého, aby sa nedal na futbal, a ten jej sľúbil, že sa stane lekárom. Napokon sa aj stal – lekárom futbalových duší. Jeho akcie bývali balzamom pre fanúšikov.
Čistenie topánok a drobné z tohto zárobku boli nevyhnutnou súčasťou príjmu rodiny. Okrem toho spestroval jedálniček lovením rýb. Vo voľných chvíľach sa hral s loptou na plážach a malých placoch, lebo sľub, ktorý dal mame, sa jednoducho nedal dodržať. Narodil sa futbalistom. Objavil ho jeden zo skautov slávneho Santosu a keď sa po prvý raz ukázal na tréningu, všetci vedeli, že sa stalo čosi zázračné. Ten chlapec očaril. Waldemar de Brito, mládežnícky tréner v Santose, ho predstavil hlavnému vedeniu, lebo bolo jasné, že prekonal výkonnostný limit medzi mládežníkmi. Čnel nad všetkých.
Zmluva za 75 dolárov
Pätnásťročný debutoval v Santose, o rok podpísal prvú profi zmluvu na garantovaných 75 dolárov mesačne, čo bolo pre chudobnú rodinu nesmierne veľa peňazí. Sotva dovŕšil 16 rokov, dostal šancu predstaviť sa v áčku Santosu. Ako šestnásťročný debutoval aj v reprezentácii. Nastúpil v druhom polčase proti Argentíne a hoci Brazília prehrala 1:2, noviny ho vychválili. Tréner Vicente Feola s ním začal rátať na majstrovstvá sveta 1958 vo Švédsku. Posudok psychológov ho takmer zrazil z cesty – vraj je ešte detský, chýba mu dostatočná bojovnosť a pocit zodpovednosti. Tréner hodil papiere do koša a zobral ho. Neskôr sa ukázalo, že to bol najlepší ťah trénerskej kariéry.
Po prvý raz Pelé nastúpil proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu v útoku medzi hviezdami ako Garincha, Didi, Vavá, Zagalo. A Pelé žiaril. Dal jediný víťazný gól proti Walesu, hetrik v semifinále proti Francúzsku (5:2) a dva góly vo finále so Švédskom (5:2). Najkrajší gól, ktorý vošiel do dejín, dal Švédom. Djalma Santos centroval do šestnástky, Pelé stál chrbtom k bráne. Spracoval si loptu stehnom tak, že mu preletela ponad hlavu smerom na bránu. Obrátil sa a z voleja ju poslal do siete.
Poľovačky na Pelého
Odvtedy sa začali súboje Pelého so všetkými obrancami a obranami sveta a niekedy doslova poľovačka naňho. O štyri roky v Chile na MS 1962 mal smolu v skupine práve proti Česko-Slovensku (0:0), keď sa zranil a šampionát sa preňho skončil. Popluhár, Pluskal a ďalší naši obrancovia galantne nechodili do súbojov a kým Pelé hral, prezentoval sa iba technickými fintami. Nezneužíval to, že si ho nevšímajú. Ani na svetovom šampionáte v roku 1966 v Anglicku mu ruže nekvitli. V každom tíme sa na neho chystal nejaký ostrý chlapík. Šampionát vošiel do povedomia ako jeden z najtvrdších s najzákernejšími faulami, nemilosrdnými súbojmi. Pelé skúsil surovosť Bulhara Jetčeva a vyradili ho likvidačné fauly Portugalca Moraisa. Vtedy vyhlásil, že už nikdy nepríde na majstrovstvá sveta.
Slovo nedodržal, našťastie pre Brazíliu aj futbal. V roku 1970 sa na MS dočkal obrovského uznania a slávy. Brazília valcovala. Zdolala Česko-Slovensko 4:1 – Pelé dal gól, s Anglickom bolo 1:0, s Rumunskom 3:2 – Pelé dva góly, 4:2 s Peru, 3:1 v semifinále s Uuruguajom a 4:1 vo finále s Talianskom. Pelé strelil úvodný gól a zavelil k zlatému útoku. Vyzrel, odborníci sa zhodli, že po tomto šampionáte sa stal nesmrteľným idolom krajiny samby a futbalu – Brazílie, jedným z najuznávanejších športovcov sveta.
Oživenie socceru
S reprezentáciou sa rok po MS rozlúčil, ale prijal pozvanie do Cosmos New York, kde sa vtedy začali točiť peniaze na spôsob terajších mega klubov. Vďaka Pelému sa „soccer“ presadil aj v Amerike, chodili naň desaťtisíce a Pelé si za pár rokov zarobil viac ako za celý slávny futbalový život v Santose a drese kanárikov. Newyorský Giants Stadium bol kvôli nemu vypredaný, permanentky mali slávne persóny politiky, kultúry a šou biznisu. V októbri 1977 ho francúzsky denník L‘Equipe vyhlásil za športovca storočia, anglickí novinári na to kontrovali vyhlásením za najlepšieho futbalistu storočia, čo je od kolísky futbalu vysoká pocta.
V decembri 1983 ho ako 43-ročného chcel Cosmos ešte angažovať za 5 miliónov dolárov, ale Pelé odmietol. O dva roky sa však ponúkal trénerovi Tele Santanovi do reprezentácie Brazílie. Ten ho nevzal, aby nepadla škvrna za prípadný slabý výkon na veľké meno Pelé.
Legenda z periférie. Pelé sa cez futbal dostal k najslávnejším osobnostiam sveta. Začal ako nevzdelaný chlapec, ktorý vedel iba hrať futbal. Učil sa za pochodu, ako 30-ročný maturoval. Neskôr sa vypracoval na ministra športu Brazílie. Bojoval za práva hráčov, dosť za to trpel od predstaviteľov federácie. Hrával exhibičné zápasy na humanitné ciele, podporoval a podporuje charitatívne akcie. S tímom Brasil Masters, ktorý koučuje náš rodák Joe Borbély, predstavil sa pred desiatimi rokmi aj v Košiciach.
Olympijské uznanie
Je členom sponzorskej firmy Eurocard/Mastercard, ktorá je na všetkých majstrovstvách sveta a Európy vo futbale a podporuje futbal v rozvojových krajinách.
Vo futbale vedel všetko, bol dokonca aj výborným brankárom. Jeho technika bola nenapodobiteľná a streľbu ovládal zo všetkých vzdialeností. Dal góly aj z pol ihriska, raz dokonca takmer prekonal na MS takto nášho brankára Viktora. Zostal skromný, bol miláčikom davov. Bol a je kráľom futbalu.
Vysoké uznanie sa mu dostalo od Medzinárodného olympijského výboru. Ten ho zaradil medzi najlepších päť športovcov desaťročia, za ktorých vyhlásil pästiara Muhammada Aliho, šprintéra Carla Lewisa, basketbalistu Michaela Jordana, plavca Marka Spitza, pričom Pelé ako jediný vôbec neštartoval na olympijských hrách.
vizitka
Vlastným menom Edson Aranets do Nascimento
Narodený: 23. októbra 1940 v Tres Coracoes v štáte Minas Gerais
Hráčke zastávky: FC Bauru (1950 – 1956), FC Santos (1956 – 1974), Cosmos New York (1970 – 1977).
Počet ligových zápasov: 1364
Počet gólov vrátane priateľských zápasov: 1284
Počet reprezentačných štartov: 112
Počet reprezentačných gólov: 95
Najväčšie úspechy: s FC Santos 9 x majster Brazílie, s Cosmos New York raz majster USA, účastník 4 MS (1958 – 1. miesto, 1962 – 1. miesto, 1966 – bez medaily, 1070 – 1. miesto).
Počet gólov na MS: 12
Najlepší športovec sveta: 1970.