
Predsedovia koaličných strán KDH, SMK a ANO Pavol Hrušovský (zľava), Béla Bugár a Pavol Rusko budú o týždeň počítať každý hlas, aby prezidentom vrátené zákony opäť prešli. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Zákon o sociálnom poistení
Zákonom sa mení prvý - tzv. priebežný - pilier dôchodkového systému.
Podľa zákona sa od januára budúceho roka do dôchodku bude odchádzať v 62. roku života. Dôchodkový vek sa má zvyšovať postupne - tempom 9 mesiacov za rok.
Oproti dnešku sa má posilniť aj princíp zásluhovosti. Výška dôchodku má závisieť od počtu odpracovaných rokov a od výšky príjmov, z ktorých občan odvádzal príspevky do dôchodkového systému.
Prezident zvyšovanie dôchodkového veku pokladá za „neúnosne rýchle“ a nezohľadňujúce možnosti trhu práce. „Občanov v preddôchodkovom veku tým automaticky posúva do radov nezamestnaných.“
Schválenou reformou sa podľa neho dôchodky zvýšia len občanom s vysokými príjmami, občanom s priemernými a nižšími príjmami sa výrazne znížia.
Namieta tiež, že „napriek proklamovaným snahám o zníženie odvodového zaťaženia schválený zákon zvyšuje odvodové zaťaženie zamestnanca, a to zo súčasných 6,4 % na 7 %“.
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej
neschopnosti zamestnanca
Zákon upravuje podmienky nároku a poskytovanie náhrady príjmu počas „PN-ky“ do 10 dní. Tú podľa zákona od 1. januára 2004 už neuhrádza Sociálna poisťovňa, ale vypláca ju zamestnávateľ - počas prvých 3 dní najmenej vo výške 25 percent hrubej dennej mzdy zamestnanca a po zvyšných 7 dní v objeme 55 percent.
Prezident namieta nepresnú formuláciu ustanovenia, podľa ktorého má zamestnávateľ právo skontrolovať, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Podľa Schustera v ustanovení chýba, kde zamestnávateľ kontrolu môže vykonať. Ak by malo ísť o kontrolu v obydlí zamestnanca, zamestnávateľ ju môže vykonať len so súhlasom zamestnanca alebo tam, kde sa predpokladá, že sa zamestnanec zdržiava, pripomína Schuster, odvolávajúc sa na ústavu.
Zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti
Zákonom sa 1. januára 2004 rušia úrady práce a zriaďujú sa tzv. úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Tieto podľa zákona zároveň plnia úlohy sociálnych odborov okresných úradov. Zákon je prvým z radu právnych noriem, ktorými sa reorganizuje štátna správa.
Prezident zákon nepodpísal pre jeho „úzku prepojenosť“ so zákonom o sociálnom poistení. (joč)