Teda muž, ktorého Američania považujú za hlavného plánovača útokov na New York a Washington spred dvoch rokov.
„V súčasnosti sme o tom presvedčení. Prišli sme na to až po istom čase,“ povedal nemenovaný predstaviteľ. Ako vyšetrovatelia k tomuto záveru dospeli, odmietol povedať.
Daniela Pearla, vedúceho juhoázijského oddelenia denníka Wall Street Journal, uniesli v januári 2002 v čase, keď v Karáčí pracoval na reportáži o islamskom extrémizme. O niekoľko týždňov neskôr polícia dostala videopásku, na ktorej neznámy muž podrezával Pearlovi hrdlo.
Američania si myslia, že vrahom bol Šajch Muhammad. Americké orgány ho zajali v Pakistane v marci tohto roku a v súčasnosti ho zadržiavajú a vypočúvajú na neznámom mieste. Pakistanské úrady sú zatiaľ opatrné. „Niekoľko denníkov prišlo s touto správou, ale my nemáme dôkazy ani spoľahlivé informácie,“ povedal agentúre AP jeden z predstaviteľov Pakistanu.
Možno i preto, že pakistanský súd už minulý rok našiel iného vinníka, a to i napriek tomu, že už vtedy sa hovorilo o Šajchovi Muhammadovi. Ahmed Omar Saíd Šajch dostal trest smrti a ďalší traja jeho údajní spolupracovníci doživotie (čo sa však v pakistanskom práve chápe ako 25 rokov).
Tento fakt nahráva špekuláciám, ktoré sa po Pearlovej smrti objavili v niekoľkých knihách a štúdiách: v novinárovej smrti vraj nemajú prsty len islamskí radikáli, ale i pakistanská tajná služba. Tá je pritom údajne napojená na zložky al-Káidy pôsobiace v Pakistane.
Pearlovo zabitie bolo podľa týchto tvrdení aj v jej záujme, pretože reportér Wall Street Journalu vedel príliš veľa a bol na stope k odhaleniu tohto prepojenia. Saíd Šajch sa vraj preto stal len obetným baránkom.