
Americký agent sa pozerá do kanála neďaleko hotela, v ktorom rokoval George Bush. FOTO - TASR/EPA
Prísne strážený americký prezident na indonézskom Bali islamských duchovných nepresvedčilAmerické tajné služby považovali včerajšiu zastávku amerického prezidenta Georgea Busha na indonézskom Bali za najriskantnejšiu, odkedy je v úrade. Keď vystupoval z prezidentského lietadla Air Force 1 na krásnom ostrove, kde pred rokom pri teroristickom útoku zahynulo 202 ľudí, boli americkí aj indonézski ochrankári v najvyššej pohotovosti. Spojené štáty považujú v tejto inak umiernenej islamskej krajine teroristické organizácie za veľké nebezpečenstvo.

Americký prezident a indonézska prezidentka Megawati Sukarnoputriová sa stretli na krásnom ostrove Bali. FOTO - REUTERS
Povieval horúci vlhký vánok, popisovali spravodajcovia atmosféru na letisku Kuta, inokedy plnom ľudí zo Západu. Amerického prezidenta chránil zo všetkých strán kordón ochrankárov - zo vzduchu aj z mora. Z lietadla okamžite odišiel na stretnutie s indonézskou prezidentkou Megawati Sukarnoputriovou a vybranými moslimskými lídrami. Podľa minútovníka mal v Indonézii stráviť len 3 hodiny a 15 minút. Miesta pobytu: letisko a susedný hotel.
Prezidenta chránila aj Indonézia: na mori bolo sedem bojových lodí, vo vzduchu vrtuľníky, na súši päťtisíc ozbrojencov, s nimi psy vycvičené na vyhľadávanie výbušnín a pyrotechnické jednotky.
Výsledok? Bush opustil Indonéziu bez toho, že by sa objavil problém, aspoň čo sa týka bezpečnosti. Rozumel si aj s prezidentkou. Oznámil, že predloží Kongresu návrh, aby indonézske školy dostali 157 miliónov dolárov.
Veľmi však nepochodil u islamských duchovných. Bush sa ich snažil presvedčiť, že vojna proti terorizmu nie je vojnou proti islamu. „Vieme, že islam je plne zlučiteľný so slobodou, toleranciou a pokrokom, pretože vidíme dôkaz vo vašej krajine a aj v našej,“ povedal Bush, ktorý doteraz v Spojených štátoch ako prezident dvakrát navštívil mešitu vo Washingtone.
„Je to len mediálny humbuk,“ povedal pre Washington Post už pred cestou hovorca americko-islamskej rady v Spojených štátoch Ibrahim Hooper.
Moslimskí duchovní Bushovi priamo povedali, že americká politika na Blízkom východe je dôvodom teroristických útokov. „Povedali sme mu, že americká zahraničná politika by mala hľadať nový smer, ak majú byť Spojené štáty vo svete rešpektované a bezpečné,“ povedal pre Reuters Sijafi Maarif, vodca druhej najväčšej moslimskej skupiny v Indonézii.
Bush v tom čase už letel za austrálskym premiérom Johnom Howardom.