TEHERÁN - Optimizmus, ktorý nastal po to tom, čo Irán v utorok súhlasil so zastavením programu obohacovania uránu, súhlasil aj s inšpekciami Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a prisľúbil podpis pod dodatok zmluvy o nešírení jadrových zbraní, sa rozplýva. Prezident Muhammad Chatámí včera totiž povedal, že dohodu, ktorú Irán sľúbil francúzskemu, britskému a nemeckému ministrovi zahraničných vecí, musí schváliť parlament. V tom majú síce prevahu Chatámího umiernení reformátori, ale ich rozhodnutia ešte musí schváliť „Rada strážcov“, kde majú zastúpenie prívrženci tvrdej línie. Tí sa už nechali počuť, že dohodu teheránskej vlády s Európanmi považujú za prostriedok, ako sa do krajiny dostanú špióni.
Teherán včera prisľúbil, že odovzdá MAAE všetky dokumenty týkajúce sa stôp obohateného uránu, ktoré sa v krajine našli. Práve prítomnosť obohateného uránu v Iráne vyvoláva najväčšie obavy atómových inšpektorov. Teherán však tvrdí, že sa do krajiny dostal v dovezenom zariadení. Pozorovatelia tiež upozorňujú, že na stretnutí zástupcov Iránu s Európanmi sa nehovorilo o jadrovej elektrárni v Bušire, na ktorej s Iráncami spolupracuje Rusko.
Dohodu privítal americký prezident Bush, ktorý Irán zaradil do osi zla. V Iráne dohodu komentujú ako Bushovu veľkú prehru a neúspech veľkého sprisahania, ktoré proti krajine vymyslel. (mik, reuters)