BRATISLAVA – Od začiatku mesiaca musia chronicky chorí pacienti chodiť k lekárovi častejšie. Nový predpis ministerstva zdravotníctva obmedzil počet balení liekov, ktoré môže lekár predpísať na jeden recept. Pacient tak chodí do ambulancie častejšie a častejšie zaplatí dvadsať korún za recept. Doteraz mohli lekári pri stabilizovaných pacientoch predpísať lieky aj na dlhšie obdobie.
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo, že ak pacient dostáva liek po prvýkrát, môže lekár napísať na jeden recept len jedno balenie lieku, pri pokračovaní v liečbe dve, vo výnimočných prípadoch tri. Pri chronickom ochorení možno predpísať najviac tri balenia lieku alebo počet balení, ktorý pacient potrebuje na mesiac. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac nariadenie zdôvodňuje lepšou kontrolou spotreby liekov. „Vidíme, že dvadsaťkorunové poplatky priniesli zníženie spotreby liekov. Ale zároveň nám lekári píšu drahšie prípravky a viac balení. Táto vyhláška núti lekárov pri prvej aplikácii lieku dať iba jedno balenie, lebo pacient často liek znáša zle a ostatné balenia by sa vyhodili,“ hovorí.
Pacienti zaplatia viac. Ak sú dispenzarizovaní, ale lieky sa im minú skôr, ako majú ísť na zákonom predpísanú prehliadku, zaplatia 20 korún aj za návštevu lekára, aj za recept.
Lekári, ktorých sme oslovili, s opatrením súhlasia. „Chronicky chorý pacient musí byť sledovaný,“ hovorí Imrich Ceconík, praktický lekár pre dospelých z Horného Baru. Ani praktický lekár a geriater Ivan Bartošovič zo Skalice to nepokladá za najvýznamnejší problém v zdravotníctve. „Záleží na tom, ako sa to pacientom vysvetlí. Moji pacienti to chápu. Pacienta treba pravidelne kontrolovať, preto je dobré, keď príde na vyšetrenie prinajmenej raz za dva mesiace,“ hovorí. Už sa mu stalo, že po smrti pacienta príbuzní doniesli lieky za tisíce korún.
Problém môže nastať, ak chronicky chorý pacient odchádza na dlhšiu dovolenku, do kúpeľov a podobne. Doteraz mohol lekár urobiť výnimku a predpísať lieky na dlhšie. „Nové usmernenie nepamätá na takéto prípady,“ hovorí Ceconík. Lekárnici chcú ešte rokovať s premiérom
BRATISLAVA - Lekárnici od pondelka nezačnú predávať lieky za plnú cenu, ako to avizovali. Skôr, ako k takémuto kroku pristúpia, chcú ešte rokovať s vládou. Predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory čakajú na termín prijatia u premiéra Dzurindu. Včera sa stretli s prezidentom Schusterom. Ten im sľúbil, že premiérovi aj ministrovi zdravotníctva pošle list a požiada ich, aby sa situáciou zaoberali. „Prezident nie je priateľom nátlakových akcií, ale uznáva, že na to majú právo,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle.
Prezident lekárnickej komory Peter Mihálik tvrdí, že ak vláda nebude konať, hrozba platenia za lieky bude trvať. Dlhy lekární sa odhadujú na 7 miliárd, zdravotné poisťovne im za lieky platia aj s osemmesačným oneskorením. „Peniaze chceme vyberať preto, aby sme zajtra, pozajtra mohli nakúpiť občanom lieky,“ hovorí.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac lekárnikom odkázal, že každá lekáreň, ktorá by začala od pacientov pýtať plnú cenu liekov, riskuje svoju licenciu. „Išlo by o porušenie zákona,“ povedal. „Nie sme to my, kto porušuje zákony. Je to vláda“ hovorí Mihálik.
Autor: mar