Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Hokejisti zlatí, Hubka bronzový

ZAKOPANÉ – Slovensko má po včerajšku na Svetovej zimnej univerziáde v Poľsku už tri medaily. Po zlate biatlonistky Martiny Schwarzbacherovej vo vytrvalostných pretekoch získali najcennejší kov aj hokejisti, keď vo finále zvíťazili v Nowom Targu nad

Dôrazný útok Igora Rataja (vľavo) likviduje domáci brankár Ivan Fedor za asistencie Róberta Orlovského. Zo včerajšieho stretnutia hokejovej Extraligy Košice – Slovan 0:5. FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ

ZAKOPANÉ – Slovensko má po včerajšku na Svetovej zimnej univerziáde v Poľsku už tri medaily. Po zlate biatlonistky Martiny Schwarzbacherovej vo vytrvalostných pretekoch získali najcennejší kov aj hokejisti, keď vo finále zvíťazili v Nowom Targu nad Kanadou 4:2 a odplatili jej tak vysokú prehru zo základnej B-skupiny 3:8. Bronzovú medailu pridal snoubordista Matúš Hubka. Člen tímu Quiksilver obsadil včera v súťaži na U-rampe v snoubordovom areáli Szczawnica 3. miesto, keď od rozhodcov dostal výslednú známku 241,08 bodu.

Finálový zápas sa začal pre našich hokejistov zle, keď v prvej tretine inkasovali v oslabení gól. V druhej tretine sa však vrátili do zápasu vyrovnávajúcim gólom Petrička v presilovke. Tretia tretina už patrila slovenskému tímu a o rozhodujúci tretí gól sa postaral Krupa, keď pred kanadským brankárom tečoval strelu od modrej. Víťazstvo Slovenska potvrdil v závere zápasu gólom do prázdnej kanadskej bránky Čacho. „Sme veľmi radi, že sme získali zlatú medailu a na chvíľu sme sa stali vlajkovou loďou slovenského hokeja. Na celom turnaji sa hral kvalitný hokej. Vo výbornom svetle sa okrem finalistov predstavilo Rusko, Ukrajina a Česko. Na začiatku sme sa chceli dostať zo skupiny a vyhnúť sa Ukrajine, ale nakoniec sme ju v semifinále zdolali a vo finále už sme mali pred sebou iba vidinu zlatých medailí,“ povedal slovenský tréner Ivan Frühauf.

Snoubordista Hubka išiel do finále z 5. miesta, ale výbornou finálovou zostavou sa posunul na 3. priečku. „Vo svojej finálovej jazde sa v kvalitnej konkurencii predviedol najmä čistými vysokými skokmi a na záver predviedol jeden zo svojich obľúbených trikov McTwist. Som veľmi rád, že sa mu tento výsledok podaril, keďže s jeho nomináciou na univerziádu boli menšie problémy,“ povedal technický delegát FIS pre súťaž na U—rampe Martin Vallo.

Beh na 30 km voľne vyhral Rus Sergej Novikov, najlepší z našich Radoslav Zima skončil až na 31. mieste so stratou takmer šiestich minút. V slalome žien zvíťazila Poľka Dagmara Krzyzynská, ktorá dosiahla v súčte obidvoch kôl výsledný čas 1:22,53 min. Domáca lyžiarka tak po prvenstve v obrovskom slalome opäť vystúpila na najvyšší stupienok. V konkurencii 46 akademičiek, ktoré klasifikovali aj v cieli, obsadila Slovenka Zuzana Smerčiaková 7. miesto, Mária Kvopková skončila deviata. (sita, tasr)

Snoubording – muži – U-rampa: 1. Doi (Jap.) 255,62, 2. Pajak (Poľ.) 245,74, 3. Hubka (SR) 241,08.

Beh na 30 km – muži: 1. Novikov (Rus.) 1:24:55,4 h, 2. Ohtonen (Fín.) + 9,5 s, 3. Osinkin (Rus.) + 48,0… 31. Zima + 5:50,0, 43. Pongrác + 7:46,3, 44. Nepko (všetci SR) + 7:47,2.

Slalom – ženy: 1. Krzyzynská (Poľ.) 1:22,53, 2. Patajová 1:23,99, 3. Svetová (obe Slovin.) 1:24,03… 7. Smerčiaková 1:24,92, 9. Kvopková (obe SR) 1:26,09.

Hokej – finále: Slovensko – Kanada 4:2 (0:1, 1:0, 3:1), 27. Petričko, 47. Rusič, 56. Krupa, 60. Čacho – 11. a 57. Guy. O 3. miesto: Ukrajina – ČR 4:3 po predĺžení (1:2, 0:1, 2:0 – 1:0), 4., 47. a 60. Bobkin, 61. Butachnov – 3. Čech, 8. Urbanec, 28. Vedral, 800