
Stavba priemyselného parku (možno aj takého ako na obrázku) v Šamoríne ešte vôbec nie je istá. Investičnému zámeru talianskych firiem môže zabrániť ochrana ekosystému nového Žitného ostrova. ILUSTRAČNÉ FOTO – SME
BRATISLAVA – Hromadná investícia, ktorú v Šamoríne ohlásilo cez víkend štrnásť talianskych firiem, nie je vôbec istá. Stavbe nového priemyselného parku môže zabrániť legislatívna ochrana ekosystému Žitného ostrova. Investícia je teda podmienená rozhodnutím ministerstva životného prostredia, ktoré o nej nemá ešte žiadne podklady.
Talianski investori chcú začať stavať nové fabriky v decembri. „O priemyselnom parku nemáme zatiaľ bližšie informácie,“ hovorí riaditeľka sekcie odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie Viera Húsková. „Len dnes (utorok) nám volali, že nám svoje zámery v najbližších dňoch predložia,“ dodala. Proces posudzovania bude trvať dva mesiace.
Rozhodovanie ministerstva o vplyve nových strojárskych a elektrotechnických fabrík na ekosystém Žitného ostrova nebude pritom len formalitou. Stále totiž platí uznesenie vlády SSR z roku 1978 o ochrane prirodzenej akumulácie vôd na Žitnom ostrove. Práve na jeho základe nemohli v 80. rokoch rozširovať svoju výrobu ani strojárne ZŤS v Dunajskej Strede.
Už teraz je takmer isté, že talianski investori nestihnú začať so stavbou priemyselného parku tento rok, ako pôvodne plánovali. Rozhodnutie ministerstva životného prostredia budú mať totiž k dispozícii najskôr na Vianoce. Taliani majú v pláne dokončiť stavbu do konca budúceho roka. Na Slovensko prichádzajú hromadne, keďže ich výroba na seba nadväzuje.
Na prvú fázu výstavby priemyselného parku samospráva určila pozemok s rozlohou 12 hektárov s opciou na ďalších 38 hektárov. Oblasť je schopná poskytnúť priestor na približne 70 malých a stredných podnikov. Záujem o projekt prejavilo 30 talianskych spoločností, pričom do združenia priemyselníkov vstúpilo zatiaľ štrnásť z nich.
Ak ministerstvo životného prostredia stavbu nových fabrík na Žitnom ostrove povolí, Taliani v Šamoríne preinvestujú v prvej etape vyše pol miliardy korún. Prácu v prvých štrnástich závodoch by malo nájsť päťsto ľudí. Význam projektu nedávno zdôraznil aj starosta mesta Károly Domsitz. „Táto investícia môže zásadne zmeniť život obyvateľov Šamorína a jeho okolia,“ vyhlásil. Nezamestnanosť v okrese Dunajská Streda, pod ktorý patrí aj Šamorín, v auguste prevyšovala jedenásť percent.