
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Hoci nezamestnanosť na Slovensku štatisticky klesá, na Horehroní je situácia vážna. Predstavitelia samospráv obcí upozorňujú na množiace sa depresie, alkoholizmus a užívanie drog. Predseda mikroregiónu Čierny Hron Igor Nemky tvrdí, že v hladovej doline Horehronia je jedna z najnižších životných úrovní na Slovensku. Nemky varuje, že Horehronie sa raz môže vzbúriť.
Celé rodiny, v ktorých nepracuje ani jeden človek, vôbec nie sú v regióne výnimka. Mesačný príjem množstva z nich sa pohybuje od hranice 4– do 8-tisíc korún mesačne, pričom dlhy rastú.
„Sme v dome štyria a staráme sa o ďalších troch starých rodičov. Ani sa nepýtajte, ako žijeme. Máme strašné dlhy. Väčšinou jeme len dvakrát a vrátili sme sa k zemiakom a cestu. Niektorí sa k mäsu nedostanú ani raz za týždeň,“ hovorí žena z Čierneho Balogu.
V horehronských obciach, ktoré majú plyn, sa ľudia po desiatkach vracajú ku kúreniu v peciach. V Čiernom Balogu, ale aj v ďalších obciach Horehronia nám v obchodoch potvrdili, že ľudia skutočne nakupujú na dlh.
Práve Čierny Balog začiatkom októbra tohto roka postihlo hromadné prepúšťanie. Po rozhodnutí Smrečina Holding o zrušení píly v Jánošovke – Čierny Balog príde do februára budúceho roka o prácu 120 ľudí. V prepočte to zasiahne vyše 80 rodín.
Zrušenie závodu postihne aj Čiernohronskú železničku, ktorá si prepravou dreva do Hronca na seba zarábala. „Železnička bude mať problém prežiť zimu,“ povedal Aleš Bílek.
Starostka Čierneho Balogu Tatiana Štulrajterová je rozhodnutá bojovať za zachovanie prevádzky v Jánošovke.
V Čiernom Balogu je momentálne 25-percentná nezamestnanosť. V prípade, že Smrečina prepustí pracovníkov z Jánošovky, v obci zostane vyše 700 ľudí bez práce. Neďaleké Osrblie je na tom s takmer 27-percentnou nezamestnanosťou rovnako. V okrese Brezno je nezamestnaných takmer 6700 ľudí.
Na Horehroní do roku 1990 fungovalo 7 väčších píl a zamestnávali približne tisíc ľudí. Dnes fungujú len dve.