
Neznámy muž včera ako vôbec prvý človek v histórii prežil pád z Niagarských vodopádov. O skok sa pokúšalo už veľa dobrodruhov rovnako ako Robert Overacker (na archívnej snímke), ale vo vode zahynuli. FOTO - ČTK/AP
Ako svedkovia povedali miestnej televíznej stanici WIVB-TV v Buffale, muž plával v pondelok po hladine dravej rieky Niagara priamo do vodopádov, ktorých výška presahuje 50 metrov. Potom zmizol v spenenej vode a videli ho až dole, ako vylieza pod vodopádom na skalu.
„Vyzeral úplne pokojne. Zato ja som bola v šoku, keď som videla, že niekto padá vodopádom dole,“ povedala Brenda McMullenová. „Ja som ho stratil z dohľadu na hornej hrane vodopádov,“ dodal Brendin manžel Terry.
Každú sekundu sa vodopádom s hrozným hukotom preženie asi 600-tisíc litrov vody a všeobecne sa táto bariéra na rieke Niagara považuje pre plavcov za neprekonateľnú.
Podľa CNN je známy jeden prípad, keď človek pád do vodopádov prežil bez poškodenia: došlo k tomu v roku 1960 a nechceným hrdinom bol sedemročný chlapec, ktorý spadol do vody pri nehode plavidla. Chlapec mal však plávaciu vestu. Pondelňajší dobrodruh mal oblečenú iba košeľu a nohavice.
Buffalská televízia priniesla zábery, ako policajti odvádzajú v želiezkach z brehu pod vodopádmi plavca so zahalenou tvárou. Previezli ho do nemocnice na pozorovanie a hovorkyňa kliniky oznámila, že jeho zdravotný stav je dobrý.
Totožnosť muža však polícia nezverejnila, nie je jasné, ako sa do vody dostal. Podľa komentára policajného dôstojníka sa nezdá, že by išlo o nejaký podvod.
Od roku 1901 sa snažila nástrahy Niagarských vodopádov prekonať v rôznych špeciálne upravených sudoch a podobných výmysloch asi desiatka odvážlivcov, ale iba zopár ich pád do desivej hĺbky prežilo. To sa však týka iba kanadskej časti vodopádov, susedná americká časť, ktorá je užšia, dravšia a skalnatejšia, neprepustila ani jedného dobrodruha živého .
O samovraždy vo vodopádoch vraj nie je núdza, ale polícia odmieta uviesť akékoľvek údaje.
(čtk)