Brusel 21. októbra (TASR) Žiadny posun neprinieslo v pondelok tretie kolo rokovaní EÚ a Švajčiarska o prístupe občanov nových členských štátov, vrátane Slovenska, na švajčiarsky pracovný trh.
Obe strany trvajú podľa diplomatov na svojich požiadavkách EÚ na rovnakom zaobchádzaní Švajčiarska so starými i novými členmi únie, Švajčiarsko na osobitnom režime pre nových členov, ktorý by kopíroval možnosť súčasnej pätnástky po rozšírení až sedem rokov obmedzovať zamestnávanie občanov z desiatich nových krajín.
Dohoda, ktorú chce EÚ uzavrieť tento rok, aby mohla začať platiť hneď od dátumu rozšírenia 1. mája 2004, je tak podľa diplomatov stále v nedohľadne. Určite jej nepomohol úspech krajne pravicovej strany Švajčiarskej ľudovej strany v nedeľňajších voľbách.
Švajčiarsko má s EÚ dohodnuté prechodné obdobie do roku 2007, počas ktorého sa tam ročne môže trvale usadiť 15.000 občanov terajšej únie. Krajina môže tiež do dočasného pracovného pomeru prijať 115.500 cudzincov z únie ročne, najviac na deväť mesiacov.
Po roku 2007 dôjde k obmedzenej liberalizácii voľného pohybu. Prestanú platiť kvóty, ale Švajčiarsko bude mať možnosť uplatniť ochranné opatrenia, ak príde o 10 percent viac ľudí ako v uplynulých rokoch.
Na budúci rok vstúpi do únie desať nových členov a dohodu so Švajčiarskom bude potrebné rozšíriť aj na nich. EÚ požaduje, aby všetkých 25 štátov malo vo Švajčiarsku rovnaké postavenie, teda aby sa primerane k počtu nových obyvateľov - o 20 percent - zvýšili kvóty.
Švajčiarsko však s takýmto jednoduchým postupom nesúhlasí a žiada reštriktívnejší prístup. Chcelo by sa pripojiť k prechodnému opatreniu, ktoré voči novým členom uvalila sama pätnástka, a ktoré umožňuje terajším členským štátom obmedzovať voľný pohyb pracovníkov z nových krajín najmenej na dva, ale prípadne až na sedem rokov.
Vzťahy EÚ a Švajčiarska upravuje sedem dvojstranných dohôd. Z nich šesť sa rozšíri automaticky aj na nových členov, pri siedmej týkajúcej sa voľného pohybu osôb - treba dohodnúť dodatočný protokol. Európska komisia by rada ukončila rokovania tento rok, aby protokol začal platiť zároveň s dátumom rozšírenia 1. mája 2004.
Švajčiarsko tento termín nepovažuje od júlového začiatku rokovaní za realistický, okrem toho preto, že o zmene dohody bude musieť zorganizovať referendum.
Okrem rokovaní o prístupe nových krajín na švajčiarsky pracovný trh čakajú Brusel a Bern rokovania o finančnom príspevku za prístup Švajčiarska na rozšírený voľný trh únie. Podobne krajiny ako Nórsko či Island sa museli s úniou dohodnúť na zvýšení svojich príspevkov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh