Zálohovať sa budú všetky plastové fľaše s objemom väčším ako 0,5 litra. Ak sa systém osvedčí, môžu sa zaviesť zálohy aj iné obaly - plechovky, obaly Tetra Pak či rôzne tégliky.
Riaditeľ recyklačného fondu Ivan Zuzula hovorí, že účinnosť dnešného systému zberu recyklovateľného odpadu je veľmi nízka. Zálohovanie obalov preto podľa neho znamená veľký krok vpred.
Proti sú naopak obchodníci, ktorí tvrdia, že z ich obchodov sa stanú zberné suroviny. Predseda zväzu obchodu Pavol Konštiak je presvedčený, že náklady, ktoré budú potrebné na zavedenie systému sa automaticky premietnu do ceny nápojov.
Zuzula predpokladá, že zálohovanie je len prechodné opatrenie. Ľudia podľa neho časom získajú vyšší stupeň ekologického povedomia a fľaše začnú automaticky vracať aj keď nebudú zálohované. Aj keď to potrvá „možno niekoľko rokov, možno desaťročí“.
Kým začne zálohovanie fungovať, treba vytvoriť celý systém fungovania, podobne ako pri sklených fľašiach. Na tie existujú prepravky, ktoré sa dajú do seba ukladať aľahko prevážať. Na umelohmotné fľaše však žiadne prepravky nie sú. Ak sa budú ukladať do vriec, bude ich treba vždy pri odovzdávaní z obchodu pracne prepočítavať.
Fľaše sa budú môcť vracať v ktoromkoľvek obchode. Zákon totiž nedovoľuje, aby si obchodníci dali podmienku, že budú vykupovať len fľaše, ktoré sami predali. Preto musí vzniknúť zúčtovacie stredisko, cez ktoré potečú všetky platby za zálohy. Inak by sa mohlo stať, že jeden obchod bude ziskový, pretože v ňom budú ľudia nápoje prevažne nakupovať, a iný obchod bude tratiť, ak by sa doň fľaše viac vracali, ako sa tam nakupovali.
Obchodníci budú môcť na zavedenie zálohovania požiadať o príspevok z recyklačného fondu, do ktorého povinne platia výrobcovia recyklovateľných materálov. Fond môže podporiť všetky projekty, ktoré vedú k zvýšeniu úrovne zberu. Podľa Zuzulu môžu žiadať i o príspevky na výkupné automaty.