Brusel 20. októbra (TASR) Bez väčších záverov skončili veľvyslanci členských krajín NATO v Bruseli po dve a pol hodinách mimoriadne rokovanie o plánoch Európskej únie vybudovať vlastnú obrannú politiku, ktoré najmä Američania považujú za ohrozenie aliancie a transatlantického spojenectva.
Český veľvyslanec Karel Kovanda novinárom pri odchode z rokovania povedal, že "nejde o krízu" vo vzťahoch medzi alianciou a úniou. Hovorca aliancie Jamie Shea označil dnešné mimoriadne stretnutie za "celkom normálne". Všetci sa podľa neho zhodli, že nikto nechce škodiť NATO a že vzťahy medzi úniou a alianciou majú byť založené na transparentnosti a dialógu.
Schôdzka priniesla podľa zdrojov NATO uistenie, že európske obranné plány EÚ nie sú odklonom od tzv. dohody Berlín Plus, na základe ktorej únia môže pri vlastných vojenských operáciách využívať vojenské a plánovacie kapacity NATO.
Mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) zvolal americký veľvyslanec Nicholas Burns, ktorý minulý týždeň v stredu na riadnom zasadaní NAC podľa médií ostro napadol európsky obranný projekt a označil ho za "jednu z najväčších hrozieb pre budúcnosť NATO". Jeho vyjadrenie vyvolalo ostrú výmenu názorov s viacerými európskymi spojencami.
Američanom sa nepáči najmä plán, aby EÚ mala vlastné od NATO nezávislé vojenské ústredie, ktoré presadzujú najmä Nemecko a Francúzsko. Keď takúto možnosť nedávno pripustila aj Veľká Británia, začal Washington biť na poplach.
Na minulotýždňovom summite v Bruseli lídri členských krajín EÚ ubezpečili USA, že plánovaná európska obrana nebude konkurovať aliancii, čo dnes nečlenské krajiny EÚ v aliancii oceňovali.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh