Dnes je tu už tretíkrát, aby podplatila svojho sudcu, ale úplatok nemá komu odovzdať.
Za situáciu, ktorá do kenského súdneho systému minulý týždeň vniesla viac chaosu ako predtým korupcia, môže prezident Mwai Kibaki. Vo štvrtok odvolal 17 z 36 sudcov oblastného súdu a šiestich z deviatich sudcov najvyššieho odvolacieho súdu, ktorý sídli v tej istej budove v centre Nairobi.
Prezident, ako sám vyhlásil, konal v súlade so svojím predvolebným programom, ktorý vlani v decembri sľuboval zatočiť s masívnou korupciou v súdnictve. Minister spravodlivosti Kiraitu Murungi o„chirurgickom reze naprieč kenskou justíciou“ v médiách neprestal hovoriť ani po Kibakiho zvolení.
Do minulého štvrtku v Keni aj napriek tomu odstúpili len dvaja prominentní sudcovia. „Bernard Chunga a Samuel Oguk z najvyššieho odvolacieho súdu v Nairobi odišli až potom, ako ich korupčné aféry do najmenších podrobností popretriasali bulvárne médiá,“ posťažoval sa komentátor kenského denníka Nation.
Podľa denníka sa prezident pri hromadnom odvolávaní skorumpovaných sudcov podvolil nátlaku Medzinárodného menového fondu, ktorý Keni opäť raz pohrozil zmrazením pôžičiek. MMF údajne motivovala septembrová správa nezávislej vládnej komisie, podľa ktorej až „polovica kenských sudcov rozhoduje v závislosti od výšky úplatku“.
Nation dokonca uverejnil kompletný „cenník súdnych služieb“. Cena oslobodzovacieho rozsudku sa vraj pohybuje od stotisíc (v prípade krádeže) do piatich miliónov šilingov (ak ide o vraždu). Desiatimi miliónmi šilingov sa podľa denníka dá podplatiť aj najvyšší odvolací súd, ktorý v Keni predstavuje najvyššiu súdnu inštanciu.
Podľa advokáta Kamaua Kuriu, ktorý sa spolu s odvolanými sudcami oblastného súdu v Nairobi dočasne ocitol na ulici, má prezidentov krok pre kenské súdnictvo očistný účinok. „Rozhodovanie sa síce zdrží, ale prieťahy budú spravodlivejšie ako pojednávanie pred skorumpovaným sudcom,“ vysvetľuje advokát.
Po štvrtkovom zásahu podľa Kuriu najviac odľahlo tým Keňanom, ktorí si nemohli dovoliť zaplatiť úplatok. Ľudia ako pani Wangariová si svoje peniaze môžu nechať. V najťažšej situácii sa naopak ocitli tí, ktorí skorumpovaným sudcom stihli zaplatiť ešte pred odvolaním. O ich prípadoch v budúcnosti rozhodne niekto iný.
O agendu odvolaných sudcov sa podelia kolegovia, ktorí zostávajú. Odchádzajúci sudcovia sa v piatok v budove oblastného súdu v Nairobi dôsledne vyhýbali novinárom. S balením im pomáhali pridelení policajti O ich prípadnom potrestaní majú rozhodnúť dva nezávislé vyšetrovacie tribunály.
Autor: Roman Lipták, Nairobi pre SME