ov naďalej zlá a je potrebné pokračovať v tlaku na čínsku vládu, aby ju riešila.
Na otvorení už štvrtej konferencie protibetských skupín sa zúčastnil tibetský duchovný vodca dalajláma, bývalý český prezident Václav Havel a podpredseda Senátu Jan Ruml.
Nie je vylúčené, že niektoré autority v Číne, v Česku alebo inde sú v tejto chvíli trocha nervózne, povedal Havel potom, čo čínske veľvyslanectvo v piatok protestovalo proti dalajlámovej návšteve a proti konaniu konferencie. „Nikto nemá logický a rozumný dôvod na nervozitu.“
Dalajláma zopakoval, že situácia sa v Tibete nezlepšila. Pripomenul potláčanie tibetskej kultúry, migráciu etnických Číňanov do Tibetu a poškodzovanie tamojšieho životného prostredia.
Ruml kritizoval Čínu za „opovážlivé“ porušovanie ľudských práv. Odmietol logiku, podľa ktorej je pripomínanie ľudských práv miešaním sa do vnútorných záležitostí. Ľudské práva sú univerzálne, povedal Ruml.
Dalajláma, ktorý utiekol z Tibetu pri potlačení protičínskeho povstania v roku 1959, žije odvtedy v indickom exile. Do Prahy prišiel už piatykrát. Čína tvrdí, že Tibet je historicky jeho súčasťou.
Na trojdňovej medzinárodnej konferencii o Tibete, ktorý čínske jednotky obsadili v roku 1951, bude asi 250 mimovládnych organizácií rokovať o stratégiách na podporu Tibeťanov. Akciu zaštítil predseda českého Senátu Petr Pithart. (čtk)