
Pápež Ján Pavol II. prechádza popri členkách rádu Misionárok lásky po slávnostnej omši na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. FOTO - TASR/EPA
RÍM - Pápež Ján Pavol II. vyhlásil včera Matku Terezu z Kalkaty za blahoslavenú. Na slávnostný ceremoniál prišlo na Svätopeterské námestie v Ríme viac ako 150-tisíc ľudí - katolíkov, ale aj moslimov. Bolo to vyvrcholenie osláv 25. jubilea pontifikátu Jána Pavla II., ktorý si Matku Terezu nesmierne vážil.
Jeho pričinením bola vyhlásená za blahoslavenú v rekordnom čase. Podľa cirkevných pravidiel musí uplynúť päť rokov od smrti osoby, aby sa mohla začať zdĺhavá byrokratická procedúra. Pápež Ján Pavol II. však v prípade Matky Terezy povolil výnimku, takže procedúra sa začala dva roky po jej smrti.
„Naša apoštolská autorita oznamuje, že ctihodná služobníčka božia, Tereza z Kalkaty, bude od dnešného dňa nazývaná blahoslavenou,“ vyhlásil Ján Pavol II.
Ceremónia priťahovala pozornosť verejnosti aj pre zhoršujúci sa zdravotný stav pápeža. Ten mal pôvodne predniesť homíliu, ale bol príliš unavený, a tak ho nahradil jeho zástupca a kalkatský arcibiskup. „Som osobne vďačný tejto odvážnej žene, pri ktorej som vždy cítil, že stojí na mojej strane,“ zaznelo v homílii.
Potom predniesli prosby k Bohu v rôznych jazykoch vrátane bengálčiny, ktorou Matka Tereza hovorila v Indii, albánčiny, macedónčiny či arabčiny. Sám pápež na záver predniesol poďakovanie pútnikom z celého sveta a požehnanie. Mnohí veriaci sa na včerajší ceremoniál vôbec nedostali. Slávnostný akt preto prenášali na veľkých plátnach aj na iných miestach, v priamom prenose ho uviedlo 77 televíznych kanáloch v 48 krajinách sveta.
Niektorí ľudia v dave vrátane indických občanov žijúcich v Ríme priznali, že nie sú katolíci, ale že hlboko obdivujú pôsobenie tejto ženy. Hoci Matka Tereza nikdy neskrývala svoju katolícku inšpiráciu, starostlivosťou o chudobných a chorých si získala obdiv hinduistov, moslimov a iných nekatolíkov.
Matka Tereza má svojich obdivovateľov aj na Slovensku, ktoré v roku 1990 navštívila, aby tu založila prvú komunitu sestier v Čadci. Misijný klub v Žiline archivuje 14 listov, ktoré sama napísala. Vzácne listy pochádzajú z rokov 1993 až 1997 a sú poďakovaním za pomoc, ktorú posielali žilinskí dobrovoľníci.
Pred blahorečením požaduje cirkev dôkaz o zázraku spôsobenom kandidátom. Ten mala Matka Tereza vykonať v roku 1998. Vtedy prišla do kláštora pri bangladéšskych hraniciach Monika Besraová, ktorá mala veľký nádor v žalúdku. Po tom, čo sa mníšky pomodlili k Matke Tereze, nádor údajne zmizol. Komisia lekárov prípad preskúmala a uzniesla sa, že lekárska veda nepodáva jasné vysvetlenie. Indickí lekári však zázrak spochybňujú. (mim, čtk)
BLAHOREČENIE
Blahorečenie (beatifikácia) predchádza svätorečeniu (kanonizácia), teda zapísaniu do zoznamu svätých a umožňuje, aby daný človek mohol byť v určitom cirkevnom spoločenstve či regióne uznávaný za Kristovho svedka. MATKA TEREZA 1910
27. augusta: Agnes Gonxha Bojaxiu sa narodila v Skopje (vtedajšie Srbsko)
vstúpila do rádu loretánskych sestier v Írsku
prichádza do Indie učiť do kláštornej školy v Kalkate, prijíma meno Tereza
dostala božské vnuknutie založiť náboženskú spoločnosť pre chudobných, rád Misionárok lásky (založený v roku 1950), teraz pracuje v 123 krajinách sveta
získala Nobelovu cenu za mier
pretrvávajúce zdravotné problémy ju donútili obmedziť aktivity
zomrela 5. septembra
pápež zmenil pravidlo, že procedúra blahorečenia sa môže začať až päť rokov po smrti a inicioval ju skôr
Vatikán akceptoval prvý zázrak - mladá žena, ktorá mala nádor na žalúdku, sa vyliečila po modlitbe k Matke Tereze v roku 1998