
Farmári nemajú dobytok kvôli suchu z čoho nakŕmiť a tak ho predávajú. Menej dobytka však môže znížiť európske dotácie. Únia ich totiž prideľuje na základe dosiahnutých výsledkov. ILUSTRAČNÉ FOTO SME
PREŠOV - Sucho majú farmári za sebou, stále však znášajú jeho dôsledky. Nižšia úroda obilnín aj objemových krmovín im komplikuje podnikanie v živočíšnej výrobe. Objavujú sa prvé informácie o znižovaní stavov hospodárskych zvierat. Ohrozuje to aj výrobné kvóty. V máji totiž vstúpi Slovensko do Európskej únie a Brusel dáva dotačné kvóty podľa dosiahnutých výsledkov.
K znižovaniu stavu hospodárskych zvierat už reálne dochádza pri Prešove. Ministerstvo pôdohospodárstva to potvrdilo s tým, že najväčší pokles je u ošípaných. Presné čísla zverejní rezort dnes. „Niektorí farmári predávajú stáda. Teraz sa dá nakúpiť strašne veľa dobytka, lenže to bude chýbať,“ hovorí šéf šarišskej agrokomory a predseda Poľnohospodárskeho družstva Kapušany Vladimír Palša.
„Sucho poznamenalo kvalitu krmovín. Ako príklad uvediem kukuricu. V minulom roku sme na každom steble mali dva šúľky. Tento rok len jeden a samotné steblo je o polovicu tenšie,“ hovorí Ján Harvilko z družstva v Bukovciach, ktoré chová okolo 700 kusov hovädzieho dobytka a 1800 oviec. „Teraz na jeseň cítime obrovský nedostatok pastvy. Boli roky, keď sme ovce pásli do polovice novembra a v tomto roku ich už musíme dávať do maštale a prikrmovať. Už sme začali kŕmiť zo zásob, ktoré máme na zimu,“ dodal.
Družstevníci v Kapušanoch ešte v týchto dňoch vyháňajú dobytok na pastviny, pretože v lete počas sucha museli skrmovať už to, čo mali nachystané na zimu. Zásoby dopĺňajú až teraz. Stavy hovädzieho dobytka chcú udržať aj za cenu nižšej úžitkovosti, radikálne klesne počet ošípaných. Pretože družstvo disponuje kvalitným plemenným stádom, pre zachovanie tradície si ponechá len zopár kusov.
„Ošípané je možné chovať tam, kde je výnos 60 metrákov na hektár, a nie keď je to 35 metrákov. Európska únia nám dala jasne najavo, aby sme robili to, čo sa vyplatí. Ona sa správa korektne, ale v únii je všetko dobré už rozchytané. Vyváženosť dnes nikoho nezaujíma. Povie sa, nevychádza ti, tak likviduj. Ale čo ďalej?“ pýta sa Palša. Kapušianski družstevníci chovajú okolo 1500 kusov hovädzieho dobytka.