Trpezlivosť dochádza rodičom aj študentom. „Dcéru prijali na externé štúdium na Filozofickú fakultu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Túto stredu sme dostali rozhodnutie o prijatí, darovaciu zmluvu, šek na 9504 korún a pozvanie na zápis. Lenže študenti v druhom ročníku musia platiť len niečo vyše 6-tisíc korún,“ rozhorčuje sa pani Katarína. Iní študenti fakulty dostali šek na 10 004 korún. Na darovacej zmluve suma, ktorú musia študenti zaplatiť, chýba.
Rektor nitrianskej univerzity Daniel Kluvanec tvrdil, že úhrada za externé štúdium má podobu finančného daru. „Nepodmieňujeme tým však zápis alebo skúšku študenta.“ Nepriamy nátlak vtedy vylúčil.
Aj študentov Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Prievidzi, ktorí nezaplatili „príspevok na zabezpečenie ročníka“, vyzýva riaditeľ Strediska celoživotného vzdelávania v Prievidzi Ivan Mečiar, aby platili. Upozorňuje, že nezaplatením príspevku ohrozia 5. semester bakalárskeho štúdia a nebudú môcť robiť skúšky.
Milan Murgaš, rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, už viackrát tvrdil, že na jeho univerzite externí študenti nemusia platiť dary či iné príspevky. Verejne vyzval Fronca, aby predložil dôkazy o porušovaní zákonov a vyhrážal sa súdom.
Externí študenti však musia platiť na Právnickej aj Filologickej fakulte UMB. Poplatok je 8000 korún. „Každý externý študent pri nástupe do školy rátal s tým, že za štúdium bude platiť. Len neviem, prečo nás potom všetci ubezpečujú, že máme nárok na bezplatné vzdelávanie, a prečo sa poniektorí kompetentní tvária, že o vyberaní poplatkov ani nevedia. Nechcú o tom vedieť, pretože konajú protiprávne,“ hovorí Svetlana Pčolová, študentka 4. ročníka Filologickej fakulty UMB.