
Jedlému gaštanu sa darí na nevápnených pôdach. FOTO - AUTOR
Konzumná zrelosť ovocia uskladneného na zimu nezávisí len od termínu zberu, ale aj od podpníka? Jablone na podpníku M9 a hrušky na duli dozrejú rýchlejšie, ako jadroviny naštepené na semenáčiku alebo plánke. Významnú úlohu tu zohrávajú aj klimatické podmienky, nadmorská výška, počasie a skladovacie podmienky.
Prázdne jedlé gaštany sú dôsledkom zlého opelenia? Hoci je jedlý gaštan samoopelivý, to je na jednom strome sú samčie i samičie kvety, tie a však nemusia otvárať súčasne. Dobré opelenie, a tým aj kvalitnú úrodu plodov preto zabezpečí len výsadba niekoľkých stromov rastúcich blízko seba. Na menšej ploche môžeme použiť aj viackmenný strom, ktorý vznikne zasadením niekoľkých stromčekov. Treba však pamätať na to, že dospelý strom bude robustný. Jedlý gaštan nie je náročný na ošetrenie a darí sa mu na nevápenatých pôdach.
Približne od polovice októbra je vhodný termín na zber čakanky šalátovej listovej? Jednotlivé hlávky však môžeme zberať už skôr. Pri určovaní času zberu berieme do úvahy čiastočnú mrazuodolnosť tejto zeleniny (až do – 6 oC). Pozberané hlávky môžeme dobre uskladňovať, v dobrých podmienkach vydržia do konca roka. Ešte lepšie je pozberať rastliny aj s koreňmi, odstrániť vonkajšie listy a založiť čakanku do piesku v pivnici. Potom vydrží do januára.
Od začiatku do polovice októbra sa na drevených klátikoch alebo na slamenom substráte objavujú prvé plodnice hlivy ustricovej? Hliva ustricová potrebuje na tvorbu plodníc krátkodobé pôsobenie nízkych teplôt, aké nastávajú obyčajne začiatkom tohto mesiaca. Potom môžeme klátiky alebo vrecia s hlivovým substrátom preniesť na teplejšie miesta. V takýchto priestoroch musíme zabezpečiť potrebnú vzdušnú vlhkosť, a to striekaním dlažby vodou. Na rast plodníc sú najvhodnejšie teploty od 10 do 15 oC, v záhrade plodnice rastú až do mrazov, v skleníkoch do decembra.
Málo známe sú druhy cyklámenov, ktoré môžeme pestovať v záhrade? Cyklámen poznáme ako črepníkovú kvetinu, ktorá v zime pekne kvitne. V záhrade však môžeme pestovať odrody, ktoré prezimujú na hriadke. Napríklad Cyclamen neapolitanum a C. europeum kvitnú na jeseň, C. coum na jar. Darí sa im v polotieni pod vyššími drevinami, na humóznych pôdach s obsahom vápnika. Na zimu je vhodná ľahká ochrana proti mrazom – nastielanie lístím alebo iným materiálom. V dobrých podmienkach nepotrebujú zvláštnu starostlivosť a samy sa rozmnožujú.
(pav)