
Nízke odrody chryzantém možno pestovať aj v nádobách. FOTO - ARCHÍV
Čo všetko treba robiť?
„V tomto období vysádzame okrasné rastliny - kríky, ruže, trvalky a ihličnany. V októbri aj novembri vyberáme z pôdy hľuzy georgín a kán. Ak vysádzame rastliny s voľnými koreňmi, korene upravíme rezom. Odstránime suché, polámané korienky a dreviny namočíme na šesť až dvanásť hodín do vody. Pokiaľ sú rastliny v kontajneroch, pravdepodobne budú tiež suché. Ponoríme ich preto aj s kontajnerom do vody. Po tomto suchom lete, keď je nedostatok vlahy, je veľmi potrebné naliať pred výsadbou do každej jamy jedno až tri vedrá vody. Až keď vsiakne do pôdy, môžeme vysádzať. Samozrejme, že pred výsadbou zapracujeme do jám kompost s nejakým plným hnojivom.“
Majú okrasné rastliny pri výsadbe veľké nároky?
„Niektoré si vyžadujú špeciálnu pôdu. Sú to napríklad rododendrony, vresy, vresovce i hortenzie, ktoré treba sadiť do kyslej pôdy, používame preto rašelinový substrát. Plamienok (klematis) zase potrebuje výživnú vlhkú pôdu a dostatok svetla. Hovorí sa, že korene má mať v tieni, listy a kvety na slnku. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že korienky plamienka je dobré prikryť kameňom, lebo tak ako sa rastlina ovíja po opore, korienky by sa vytiahli a plamienok by uhynul.“
Dokedy možno vysádzať cibuľoviny?
„Termín je do konca októbra. Ešte donedávna bolo na výsadbu cibuľovín príliš teplo. Zakoreňujú totiž až vtedy, keď nastane chladné a vlhké počasie. Ako prvé sadíme modrice, krokusy a hyacinty. Koncom mesiaca – narcisy, tulipány a ozdobný cesnak. Chcem upozorniť na to, že pred výsadbou cibuľky očistíme, zbavíme šupiek a necháme ich dvanásť hodín moriť vo fungicíde, aby sa zbavili zárodkov chorôb i škodcov.“
Ako treba porasty chrániť pred vymŕzaním v zime?
„Listnaté aj ihličnaté dreviny, ktoré vysádzame obyčajne nevymrznú, ale skôr vyschnú. Je preto dôležité všetky dreviny po tohtoročnom horúcom lete ešte pred zimou výdatne zaliať. Aby sa vlaha zbytočne neodparovala, nadzemnú časť tých druhov rastlín, ktorá sa odstraňuje – napríklad z pivoniek – treba odstrániť už teraz v jeseni. Pôdu po dôkladnom zaliatí je vhodné prikryť čečinou, lístím, slamou a podobne. Takáto nástelka chráni porasty pred holomrazmi, ale aj pred stratou vlahy odparovaním. Takže proti mrazom sa treba brániť tak, že rastliny výdatne zalejeme a prikryjeme.“
Ak sa objavia silnejšie mrazy, odporúčate okrasné dreviny obaliť papierom alebo iným materiálom?
„Rododendrony alebo iné teplomilné rastliny môžu vymrznúť, je preto vhodné chrániť ich obalmi, napríklad zo slamy. Korene ruží sa prikrývajú zeminou, nakopcujú. Stromkové ruže sa balia do rôznych obalov.“
Onedlho si pripomenieme našich zosnulých. Tradičnými kvetmi na hroboch bývajú chryzantémy. Aké ďalšie druhy odolné voči chladu sú vhodné na pietne miesta?
„Chryzantémy sú na tento účel najvhodnejšie, lebo im väčšinou neprekáža mráz. Vydržia teplotu do mínus štyroch stupňov Celzia, preto sa u nás udomácnili. Vhodné sú tiež vresy a vresovce. Kvitnú v jeseni, vysádzajú sa v tomto období a na hroboch aj prezimujú.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ