pomaly striedajú dni so sychravým
počasie, hmlou a skorým súmrakom.
Nastávajúca jeseň je obdobím, v ktorom budeme jazdiť viac za zníženej
viditeľnosti, a preto tiež zapínať svetlomety našich automobilov o niečo častejšie.
SVETLÁ AJ CEZ DEŇ
To, aby sme dobre videli a popri tom tiež boli dobre videní, je hlavnou úlohou svetelných zariadení namontovaných na vozidle. Je zarážajúce, koľ-ko vodičov v daždi, hmle alebo za súmraku dáva prednosť „šetreniu“ žiaroviek a svetlá nerozsvecuje. Povinnosť jazdiť s rozsvietenými stretávacími svetlami v určitých ročných obdobiach i cez deň, tak ako to poznáme z Českej republiky, má možno svoje opodstatnenie. U nás ostáva rozhodnutie, či svetlá počas temnejších dní rozsvietiť, len na vodičovi. Odporúčať možno v takejto situácií jazdu s rozsvietenými stretávacími svetlometmi. Jazdiť iba s rozsvietenými obrysovými svetlami je jednoznačne v rozpore s predpismi a svetlomety do hmly možno použiť len za hmly, sneženia alebo hustého dažďa. V takýchto prípadoch je opodstatnené aj použitie zadných svetiel do hmly.
PRIVYSOKO ČI PRINÍZKO
Pri svetlometoch, najmä stretávacích a do hmly, je veľmi dôležité, ako sú nastavené. Ak svietia privysoko, oslňujú vodičov protiidúcich vozidiel. Ak naopak svietia prinízko, nie je vidieť priestor dostatočne ďaleko pred vozidlom. Správne je nastavenie sklonu vyžarovaného zväzku lúčov presne podľa predpisu, a to nielen pri stretávacích svetlometoch, ale aj pri svetlometoch do hmly. Všetky STK a niektoré autoservisy sú vybavené prístrojmi umožňujúcimi presne nastaviť svetlomety. Približnú predstavu o tom, ako sú svetlomety nastavené, možno získať zasvietením na vhodnú zvislú stenu pred vozidlom. I keď samotné nastavenie svetlometov nie je náročným úkonom, v prípade pochybností je vždy dobré nechať si svetlá nastaviť odborníkom disponujúcim vhodným vybavením. Často sa zanedbáva najmä nastavenie svetlometov do hmly, jeho dôsledkom je množstvo vozidiel na cestách s nepríjemne oslňujúcimi prednými svetlometmi do hmly.
PRISPÔSOBUJETE SKLON SVETIEL?
Prekvapujúco málo vodičov vie, že ak sa osobný automobil zaťaží, je pri väčšine typov potrebné korigovať i sklon stretávacích svetlometov. Novšie vozidlá majú preto priamo na palubnej doske viacpolohový prepínač, ktorým sa dá sklon svetlometov prispôsobiť rôznym stupňom zaťaženia automobilu. Ak ste náhodou doteraz nevedeli, načo tento prepínač je, preštudujte si jeho použitie v návode na obsluhu vášho automobilu. Napriek tomu, že sa naň často zabúda, ide o veľmi užitočné zariadenie. Stačí napríklad viac zaťažiť zadnú časť automobilu naložením batožinového priestoru, čím sa celé vozidlo mierne naklopí vzad. Už to však spôsobí, že svetlomety budú svietiť príliš vysoko a oslňovať vodičov v protismere. Naopak pri zvýšenom zaťažení vpredu budú svetlomety svietiť príliš nízko. Prestavením prepínača do polohy zodpovedajúcej okamžitému stavu zaťaženia možno veľmi jednoducho a pohodlne upraviť sklon stretávacích svetlometov tak, aby sme neohrozovali na ceste seba ani ostatných. MARIÁN RYBIANSKÝ