Brusel 17. októbra (TASR) Slovensko bude podporovať všetky procesy vedúce k úspešnému rozvíjaniu spoločnej európskej a obrannej politiky, ale za podmienky, že nebudú duplikovať NATO a oslabovať transatlantické spojenectvo, ktoré musí ostať základným pilierom európskej bezpečnosti.
Také je stanovisko Slovenska k európskej obrannej spolupráci, ktoré po summite EÚ v Bruseli tlmočil novinárom slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Premiér si uvedomuje, že "Európa musí mať svoje ozbrojené sily", ale "nebolo by racionálne, keby sme budovali samostatnú izolovanú armádu duplikujúc mnohé činnosti NATO".
"Myslím si, že to pevné puto a transatlantické spojenectvo by malo byť základnou črtou aj budúcej spoločnej európskej obrannej politiky," povedal Dzurinda na záverečnej tlačovej konferencii pred odletom do Bratislavy.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi oznámil po summite, že lídri sa "jednomyseľne" vyslovili za budovanie európskej obrany, tá by však mala byť komplementárna k NATO. Žiadna, ani európska diplomacia, nemôže existovať bez primeranej vojenskej sily, povedal Berlusconi.
Spolupráca krajín EÚ v oblasti obrany musí podľa neho rešpektovať tri princípy: musí byť otvorená všetkým členským krajinám únie, schválená na najvyššej úrovni, teda Európskou radou, a musí byť doplnkom, nie alternatívou k NATO.
Premiér Dzurinda súhlasí: "Posilnená spolupráca áno, ale nejaké paralelné štruktúry, niečo menej transparentné, niečo, čo by nebodaj išlo proti transatlantickému partnerstvu, čo by ho duplikovalo, tak to prosím nie."
Podľa premiéra dva ciele posilňovanie európskej obrany a zároveň udržanie transatlantického partnerstva, nestoja proti sebe. Znepokojenie USA, ktoré tento týždeň vyjadril v NATO americký veľvyslanec Nicholas Burns, vníma Dzurinda len ako snahu rozumieť projektu európskej obrany.
Otázku, či by EÚ mala vytvoriť v rámci obrannej spolupráce aj nové štruktúry, vníma premiér ako technickú. Malo by však byť jasné to, že "nebudeme vymýšľať niečo, čo je už vymyslené v rámci NATO, že nebudeme plytvať peniazmi".
Na druhej strane je však podľa neho jasné, že je potrebné lepšie organizovať spoluprácu v obrannej činnosti, "v tom najširšom slova zmysle, možno zbrojnou výrobou počnúc a koordináciou bezpečnostných a obranných aktivít končiac". "Ak na to je potrebná nejaká nová jednotka, nejaká administratíva, to je skôr otázka technická ako politická," dodal Dzurinda.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam