Na plný plyn, ale hospodárne

Aby sa v dome príjemne bývalo v chladnejších prechodných obdobiach a v zime, musí v ňom spoľahlivo fungovať vykurovací systém. Už pri prvých konzultáciách s odborníkmi sa treba zaujímať o výšku prevádzkových nákladov, pretože ceny energií porastú aj ...

Aby sa v dome príjemne bývalo v chladnejších prechodných obdobiach a v zime, musí v ňom spoľahlivo fungovať vykurovací systém. Už pri prvých konzultáciách s odborníkmi sa treba zaujímať o výšku prevádzkových nákladov, pretože ceny energií porastú aj na budúci rok.

Zníženie prevádzkových nákladov na vykurovanie možno dosiahnuť zateplením vonkajšieho muriva až 50%, utesnením okien a dverí až 30%, vhodným výberom kotla až 40%, optimálnou reguláciou až 20%, znížením vykurovacej teploty z 24°C na 20°C .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnešné ceny palív a dodávky tepla značne zaťažujú rodinné rozpočty a domácnosti musia počítať s tým, že v blízkej budúcnosti nás čaká ďalšie razantné zvyšovanie.

Veľmi dôležitým faktorom, ako sme sa už zmienili, ktorý vedie k úsporám prevádzkových nákladov, je správna voľba typu kotla s optimálnou reguláciou. Pri roz-siahlej ponuke na našom trhu prevládajú kotly na plyn. Pokrok vo vývoji, ceny energií i ekologické zmýšľanie budúcich užívateľov dáva zelenú pre voľbu tzv. kondenzačných kotlov. Kondenzačná technológia je totiž najhospodárnejšou a najúspornejšou metódou spaľovania plynového paliva, pretože sa pri nej využíva i energia obsiahnutá vo vodnej pare. Na európske trhy nastúpili kondenzačné kotly už začiatkom 90. rokov a vo vyspelých krajinách Európy sa jednoznačne presadili ako najvhodnejšie vykurovacie zariadenia. V Nemecku sa ich ročne namontuje až 90% a v Holandsku len ťažko nájdete iný kotol ako kondenzačný. Konštrukcia kondenzačných kotlov je odlišná od štandardných a využitím skupenského tepla vody, ktorá vstupuje do spaľovania sa ich účinnosť zvyšuje až o 25% a prevádzkové náklady klesajú o 30%. Takéto vysoké úspory značne skracujú návratnosť prostriedkov vložených do nákupu kondenzačných kotlov. Kondenzačná technika už nie je ani v našich podmienkach iba technickým experimentom, ale zdrojom úspor nákladov na vykurovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že kondenzát je mierna kyselina, pri výbere kondenzačného kotla treba brať do úvahy aj materiál, z ktorého je vyrobený výmenník kotla. V súčasnosti sa naň používa nehrdzavejúca oceľ alebo rôzne hliníkové zliatiny. Napriek výborným tepelným vlastnostiam hliníka, odolnejším a stálejším materiálom je práve antikor.

* Úsporný kondenzačný kotol

Kondenzačné kotly sú ideálne predovšetkým pre nízkotepelné vykurovanie napr. podlahové. Bežne používaný tepelný spád je v súčasnosti 70/50°C. Pre kondenzačné kotly má byť teplota vratnej vody do kotla, tzv. spiatočky, čo najnižšia, t.j. 30 až 50°C. Existuje veľké množstvo kúrenárskych sústav naprojektovaných pred mnohými rokmi pre tepelný spád 90/70°C, ale väčšinou sú natoľko predimenzované, že veľkú časť vykurovacej sezóny pracujú v tepelných spádoch 65/45°C - teda v kondenzačnej oblasti. Aj pri výmene kotla do existujúcej vykurovacej sústavy tak môžeme použiť bez problémov kondenzačný kotol.

SkryťVypnúť reklamu

Cenový rozdiel obstarávacích nákladov medzi klasickým závesným kotlom a kondenzačným kotlom je cca 20 - 25 tisíc korún. Bežná spotreba plynu pre rodinný dom sa pohybuje okolo 5000 m3 zemného plynu ročne. Súčasná cena zemného plynu pre rodinné domy je 6,50 Sk/m3 a pre rok 2004 je avizovaná cena cca 9,50 Sk/m3 . Ak uvážime, že kondenzačný kotol ušetrí oproti klasickému minimálne 20% plynu, vychádza nám úspora 1000 m3 zemného plynu ročne. Vo finančnom prepočte (pri predpokladanej cene 9,50 Sk/m3) je to úspora 9500 korún za rok. Zvýšená investícia do kondenzačného kotla sa vráti už za 2 - 3 roky. Veľkým plusom kondenzačných kotlov sú veľmi nízke hodnoty ne-žiaducich splodín horenia kysličníkov NO2 a CO2 a tieto kotly sú nielen ekonomické, ale aj ekologické.

SkryťVypnúť reklamu

* Netradičné zdroje energie

V snahe šetriť energiu a náklady na ňu sa stále viac majiteľov rodinných domov zaoberá myšlienkou využitia netradičných zdrojov energie - solárnych systémov a tepelných čerpadiel.

Energia dopadajúceho slnečného žiarenia sa zachytáva v kolektoroch a mení na teplo s nízkym teplotným potenciálom. Teplo je potom odovzdávané médiu, ktoré ho odvádza k spotrebičom, alebo do zásobníka (akumulátora tepla). Solárne kolektory možno z konštrukčného hľadiska rozdeliť na:

* ploché - kde je absorbčná plocha rovnako veľká ako čelná

* koncentrujúce - pri ktorých sú na absorbčnú plochu sústreďované slnečné lúče pomocou reflexnej plochy

* vákuové - majú absorbčnú plochu vloženú do sklenej trubice s vákuom.

Ploché kolektory zachytávajú priame aj difúzne žiarenie, preto sú pomerne málo citlivé na smer dopadu slnečných lúčov. Difúzne žiarenie dopadá na oslnenú plochu aj v dobe, keď je obloha zatiahnutá mrakmi a slnko priamo nesvieti. Ploché kolektory sa inštalujú v stálej polohe, väčšinou na strechách budov s orientáciou na juh. Na vykurovanie budov nášho pásma v zimnom období nie sú solárne systémy vhodné pre nedostatok slnečného žiarenia. Pre solárne systémy využívané celoročne sa volia bivalentné zásobníky s objemom 300 litrov a viac. Ideálnym riešením je použitie monovalentného zásobníka v kombinácii s konštrukčne vhodným kotlom so zabudovaným zásobníkom. V takomto prípade slúži solárny systém na predohrev vody na prípravu teplej vody. Využitelnosť takéhoto zapojenia je aj v zimnom období, keď je intenzita slnečného svitu malá.

SkryťVypnúť reklamu

Na zabezpečenie správnej funkcie celého zariadenia, t.j. solárneho systému a zdroja tepla, ich súčinnosti pri optimalizácii využívania solárnej energie je vhodné používať komponenty od jedného výrobcu. Vzájomná možnosť obojstrannej komunikácie regulácií jednotlivých častí umožní optimálne využitie energie a skrátenie doby návratnosti investície.

Investícia do kvalitného solárneho systému je vo svete výhodná a bez rizika. V krajinách EÚ, ale aj u našich susedov, je významným faktorom aj dotačná politika štátu. U nás je situácia horšia, štát nepodporuje záujemcov o využívanie solárnej energie, solárnu techniku zaťažil preradením do kategórie s vyššou sadzbou DPH. Pri súčasnom stave cien energie, obstarávacej ceny solárneho zariadenia a nulovej dotačnej politike štátu je návratnosť investície do solárneho systému takmer na hranici jeho životnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Po zhliadnutí rôznych populárno-náučných filmov sa mnohí záujemcovia zaoberajú myšlienkou vykurovania prostredníctvom tepelných čerpadiel. Pri zohľadnení cien energie, cien tepelných čerpadiel a cien potrebných zemných prác sa pri nulovej podpore štátu, pre toto riešenie rozhodnú len skutoční nadšenci alebo veľmi ekologicky presvedčení ľudia.

Pokiaľ sa nezmení politika štátu v oblasti podpory úspor energie, má teda v súčasnosti najväčšiu návratnosť investícia do kvalitného kondenzačného kotla a kvalitnej regulácie.

Materiál pripravený v spolupráci s firmou Ekotherm, tepelná technika, s.r.o.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 389
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 229
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 393
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 765
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu