Bratislava 17. októbra (TASR) - V zdravotných poisťovniach (ZP) štátov Európskej únie (EÚ) nepoznajú termín revízne lekárstvo, lebo tam všetko kontrolujú ekonómovia.
Uviedla to pre TASR riaditeľka úseku zdravotnej starostlivosti okresnej pobočky VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) Praha z Českej republiky Jana Žmolíková, ktorá sa zúčastňuje v Bratislave na 3. slovensko-českej konferencii revízneho lekárstva.
"Vývoj ukáže, či sa termín revízne lekárstvo zmení - keďže tu neexistuje paralela - a vznikne nový výraz ekonomický kontrolór ZP. Výnimkou je Nemecko, kde sa poisťovne nielenže zaujímajú o výdavky nemocníc, ale o nich aj rokujú. Tam si už medzi seba prizývajú lekárov, lebo im pri ostrejších rokovaniach začína chýbať medicínsky názor," uviedla Žmolíková. V tejto súvislosti dodala, že "možno sa aj štáty EÚ prispôsobia našim krajinách a zavedú si revízne lekárstvo."
Vstup do Európskej únie prinesie pre zdravotné poisťovne východných krajín veľkú administratívnu záťaž zvlášť na úseku zdravotnej starostlivosti a revízneho lekárstva. Pôjde o zložité papierovanie, pretože aj tok peňazí je komplikovaný. V krajinách EÚ existujú aj tzv. výpomocné poisťovne, ktoré si zdroje vzájomne požičiavajú.
Výzvou pre súčasných revíznych lekárov bude nájsť cestu, ako v novom systéme uplatniť svoje doterajšie skúsenosti. Vstup do EÚ si vyžiada náročnú prípravu na množstvo prichádzajúcich zmien. Najväčší tlak bude na výdavky nemocníc, v ktorých začnú ošetrovať oveľa častejšie než doteraz zahraničných poistencov. Bude tendencia, aby sa tieto účty kontrolovali a aby úhrady boli čo najnižšie. Problémom celého poistného systému je, že samotné finančné vysporiadanie medzi poisťovňami krajín EÚ trvá niekedy aj roky, konštatovala Žmolíková.