Hoci ešte nedávno sa budovanie autonómneho strategického štábu EÚ v oblasti obrany zdalo byť utópiou, počas bruselského summitu hovorilo o ňom viacero štátov, vrátane Francúzska a Nemecka.
Práve Paríž, Berlín, Brusel a Luxemburg - najväčší kritici Spojenými štátmi vedenej vojny v Iraku, sa v apríli zhodli na potrebe zriadiť vojenské plánovacie ústredie EÚ, nezávislé od NATO v bruselskej štvrti Tervuren.
USA však opakovane kritizovali tento návrh, pričom ho označili za zbytočnú duplicitu NATO a výzvu jednej z prioritných úloh aliancie ako garanta európskej bezpečnosti.
Nedávno sa však o zbližovaní stanovísk v oblasti posilňovania vojenských štruktúr vyjadril dokonca aj britský premiér Tony Blair, za čo si údajne vyslúžil kritiku od najvyšších amerických miest.
"Nemyslím si, že Američania majú dôvod na skepticizmus ohľadne diskusie, ktorú práve vedieme na summite EÚ," uviedol dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorého krajina je jedným z najbližších európskych spojencov USA v Európe.
Zároveň dodal, že ak by aj EÚ uzavrela rokovania o ústave s otvorenou a transparentnou dohodou o užšej obrannej spolupráci, USA by mali byť spokojné, že "my v Európe si budujeme svoje vlastné štruktúry, ktoré môžu pokrývať úlohy, akými sa aliancia neželá zaoberať."
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na summite v Bruseli zdôraznil, že ani Slovensko nie je proti posilnenej spolupráci v oblasti obrany, avšak zdôraznil, že musí byť otvorená všetkým.
"Ak je ambícia niektorých krajín ťahať túto tému výraznejšie dopredu, nemali by sme byť z toho nervózni, za predpokladu, že sa nebude vytvárať exkluzívny klub krajín s osobitným komfortom," vyhlásil premiér. Nevylúčil pritom, že by sa na takejto iniciatíve niekedy zúčastnilo aj Slovensko, ktoré podľa jeho vyjadrenia považuje za prioritné upevňovanie transatlantických vzťahov. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan spresnil podmienky, za ktorých by SR takáto iniciatíva vôbec nevadila. Zdôraznil, že by to bolo na základe ústavnej zmluvy, vo vnútri EÚ a zároveň by musela byť zaistená prístupnosť pre všetkých, ktorí by chceli participovať. Podľa expertov však možno predpokladať, že budovanie európskych štruktúr vo vojenskej oblasti si vyžiada ešte istý čas.
(osobitná spravodajkyňa TASR Ivana Mičicová) žab