Rozdiely v otázkach obrannej integrácie EÚ sa zmenšujú

BRUSEL 17. októbra (SITA/Reuters) - Členským krajinám Európskej únie (EÚ) sa vo štvrtok podarilo čiastočne prekonať rozdiely v názoroch na užšiu obrannú integráciu EÚ, po tom čo sa niektoré európske krajiny dostali kvôli ich ambicióznym plánom v Severoatl

antickej aliancii (NATO) do búrlivej diskusie so Spojenými štátmi. S týmito plánmi, propagovanými predovšetkým Nemeckom a Francúzskom a zakomponovanými aj do návrhu budúcej ústavy EÚ, súhlasila aj Veľká Británia. Londýnu sa však ako odhodlanému zástancovi aliancie, v ktorej majú veľký vplyv Spojené štáty, podarilo ambície Európanov zmierniť. Británia síce súhlasí s užšou obrannou integráciou EÚ, ale nie na spôsob európskej menovej únie, kde integráciu vedie akýsi predvoj najlepšie pripravených a hlavne ochotných krajín. "Zhodli sme sa na štrukturálnej (obrannej) spolupráci... bude však otvorená pre všetkých," uviedol v tejto súvislosti belgický minister obrany Guy Verhofstadt po stretnutí lídrov Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti summitu EÚ v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko - krajiny, ktoré sa najviac stavali proti americkej vojne v Iraku - sa v apríli v belgickom Tervuren dohodli na vytvorení strediska pre plánovanie a riadenie vojenských operácií EÚ, ktoré nebude závislé na NATO. Spojené štáty tento návrh opakovane kritizovali ako zbytočnú duplikáciu úloh NATO a ako krok, ktorý ohrozí postavenie Severoatlantickej aliancie ako najdôležitejšej záruky európskej bezpečnosti. Kríza sa naplno prejavila na stretnutí veľvyslancov členských krajín NATO v stredu, na ktorom - ako tvrdí jeden diplomat - americký veľvyslanec Nicholas Burns označil iniciatívu spomínaných štyroch krajín ako "vôbec najvážnejšiu hrozbu pre budúcnosť NATO". "Trochu to tam škrípalo kvôli slovám, ktoré sa použili. Atmosféra nebola práve najlepšia," dodal iný diplomat.

SkryťVypnúť reklamu

K ostrej výmene názorov došlo v období, keď Washington zintenzívnil tlak na svojho najbližšieho európskeho spojenca, britského premiéra Tonyho Blaira, aby túto iniciatívu za užšiu obrannú integráciu krajín EÚ zablokoval. Diplomati tvrdia, že Washington zostal prekvapený, keď sa na septembrovom stretnutí s Jacquom Chiracom a Gerhardom Schröderom čiastočne k týmto plánom pridal aj samotný Blair. "Zo strany Američanov je tu skutočne veľký tlak. Chcú ukázať Britom a kandidátskym krajinám EÚ, že určitú hranicu nesmieme prekročiť," povedal nemenovaný európsky diplomat.

Predstavitelia však tvrdia, že Blair sa na stretnutí v Berlíne nepridal k myšlienke plánovacieho strediska, ale len k myšlienke obrannej spolupráce. Británia tiež jednoznačne odmieta myšlienku, že by ústava EÚ mala obsahovať klauzulu vzájomnej obrany členských štátov na spôsob NATO, argumentujúc, že na tento účel už slúži Článok 5 Severoatlantickej zmluvy. Tento názor podľa všetkého zastáva aj väčšina ostatných štátov únie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemám pocit, že by Američania mali dôvod pozerať sa skepticky na naše súčasné diskusie," skonštatoval v tejto súvislosti dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorého krajina patrí k najvernejším zástancom transatlantických štruktúr v Európe. Rasmussen novinárom povedal, že keby EÚ uzavrela rokovania o svojej budúcej ústave aj s otvorenou a transparentnou dohodou o užšej obrannej spolupráci, Spojené štáty by mali byť iba spokojné, že "my v Európe budujeme vlastné kapacity, s ktorými dokážeme zvládnuť úlohy, na ktoré sa NATO nebude chcieť podujať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu